Agitacja – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady
Gdy tylko słyszymy o agitacji, to pierwsze, co nam przychodzi do głowy, to polityka i wybory. I jest to jak najbardziej prawidłowe skojarzenie, bo właśnie wtedy mamy najczęściej do czynienia z agitacją. Ten artykuł przybliży Wam definicję tego słowa oraz jego synonimy.
Agitacja – co to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa
Agitacja to działalność, której celem jest pozyskanie zwolenników dla jakiejś sprawy, idei oraz poglądów poprzez propagowanie haseł z nimi związanych. Agitacja jest rodzajem propagandy i stanowi element marketingu politycznego. Prowadzenie agitacji przybiera różne formy. Najstarszą z nich są przemówienia wiecowe. Ponadto mogą to być słowa, ulotki, plakaty i reklamy.
Agitacja – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest agitacja, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:
- propaganda,
- indoktrynacja,
- reklama,
- werbunek,
- przekonywanie,
- nakłanianie,
- namawianie,
- lobbing.
Wyrazy pokrewne
- agitacyjny,
- agitacyjność,
- agitator,
- agitatorski,
- agitatorka,
- agitować,
- agitatorstwo.
Medycyna
Z pojęciem agitacji można się również spotkać w medycynie. Agitacją określa się zespół objawów ze strefy motorycznej i emocjonalnej, który jest charakterystyczny dla choroby afektywnej dwubiegunowej, ADHD, zaburzeń depresyjnych czy zespołu lęku uogólnionego. Główne objawy to: zwiększona aktywność ruchowa, silne uczucie wewnętrznego lęku lub niepokoju, trudności z koncentracją lub jej brak, gonitwa myśli, niemożność usiedzenia w jednym miejscu, wykonywanie bezcelowych czynności, jak na przykład chodzenie w kółko.
Jak wygląda leczenie? Doraźnie podaje się pacjentowi leki uspokajające. Natomiast w zapobieganiu objawom agitacji stosuje się leki przeciwdepresyjne.
Przykłady użycia słowa agitacja
Agitacja była niezmiernie natężona, odbywało się po 30 wieców dla tej sprawy jednego dnia, ale ten trud i zabiegi cel swój osiągnęły, tak że nawet gubernator musiał dać opinię, iż w Finlandii kobiety są już zupełnie przygotowane do wykonywania praw wyborczych.
Paulina Kuczalska-Reinschmit, Wyborcze prawa kobiet
„W najgorszym położeniu — myślał — trzeba robić, co możemy i co do nas należy. Kiedyś poprawią się stosunki, a teraźniejszy zasiew wyda owoce”.
Niemniej jednak postanowił wyrzec się agitacji między ludem. Owszem, gotów był uspakajać niecierpliwych, aby nie powiększali kłopotów faraonowi.
Bolesław Prus, Faraon