fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Co to znaczy tzw.?

Zapis skrótów może sprawić nie małe problemy. Co oznacza skrót tzw.? Jak poprawnie go zapisać? Kiedy możemy go zastosować? Poniżej znajdziecie wyjaśnienie tegoż skrótu oraz zasadę, która pomoże zapamiętać poprawny zapis.

Co to znaczy tzw.?

Od czego pochodzi tzw.? Rozwinięcie skrótu

Skrót tzw. pochodzi od wyrażenia tak zwany. Ta konstrukcja używana jest przy wprowadzaniu do wypowiedzi nowego terminu lub wówczas, gdy nie jest on do końca znany.

Używając go, mówiący wskazuje, że przywołuje ogólnie przyjęte i rozpowszechnione, często też potoczne, sformułowanie danej treści. Dzięki temu, odbiorcom łatwiej jest zrozumieć taką wypowiedź.

Konstrukcji tej używa się także, gdy mówiący chce wyraźnie zaznaczyć swój dystans do danego pojęcia, zwrotu, wyrażenia, powiedzenia.

Przy zapisie skrótu tego wyrażenia stosujemy zasadę, która mówi, że w skrótach zwrotów wielowyrazowych, w których każde kolejne słowo rozpoczyna się spółgłoską, kropkę stawia się na końcu takiego skrótu. Kropki pomiędzy literami stawia się tylko wtedy, gdy drugie lub kolejne słowo w takim wyrażeniu zaczyna się od samogłoski.

Sklep Nadwyraz.com

Skrót tzw. Przykłady z literatury i prasy

Uleganie stresowi lub nie poddawanie się sytuacji stresowej uzależnione jest od tzw. odporności na stres.

Jerzy Stochmiałek, Występowanie stresu w sytuacjach kryzysów życiowych

[...] gwarę wyniosłem z domu, urodziłem się w Starych Maniowach na tzw. Podhalu Niżnym.

Górali cenię za talenty, „Dziennik Polski – Podhale”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.