fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Atrybut – znaczenie słowa i przykłady

Zapewne nieraz obiło się Wam w szkole o uszy słowo, które dzisiaj wzięliśmy pod lupę. Pojęcie atrybutu, bo o nim mowa, przydaje się jednak także poza jej murami, gdyż stanowi prawdę nie tylko o postaciach w literaturze czy sztuce, ale także o nas samych. Jak zdefiniować atrybut? Aby się tego dowiedzieć, przeczytajcie nasz artykuł.

Atrybut co to znaczy co to jest atrybut definicja słownik znaczenie słowa przykłady atrybut synonim Polszczyzna.pl

Atrybut Terpsychory, czyli hasła krzyżówkowe

Nasz dzisiejszy bohater to słowo, które nie dość, że rozbija bank, jeśli chodzi o definicje (o tym w akapicie poniżej), to również przyda się wszystkim maniakom krzyżówek, dla których dzień bez choćby jednej z nich jest dniem straconym. Bardzo często bowiem jako hasło pojawia się atrybut jakiejś postaci, najczęściej boga/bogini/muzy z mitologii greckiej lub rzymskiej albo świętej/świętego. Warto zatem odświeżyć sobie wiadomości ze szkoły, aby móc szybko i bezbłędnie takie hasło odgadnąć, a ponadto móc wzorowo odczytać symbolikę ukrytą w naprawdę szeroko pojętej sztuce, bo jest ona istną kopalnią atrybutów. ☺

Co to jest atrybut? Definicja słowa

Słowo atrybut ma naprawdę pokaźny wachlarz znaczeniowy:

  1. Charakterystyczna, wyróżniająca i nieodłącznie związana z daną osobą cecha.
  2. Charakterystyczny, również nieodłącznie związany z daną postacią i jej życiem przedmiot, który jest jej znakiem rozpoznawczym.
  3. W sztuce: symboliczny przedmiot, znak rozpoznawczy.
  4. W językoznawstwie: inaczej przydawka, czyli część zdania określająca rzeczownik.
  5. W informatyce: cechy charakterystyczne pliku lub czcionki.

Przykłady z życia:

Atrybutami Terpsychory, greckiej muzy tańca i pieśni chóralnej, jest lira i plektron (czyli kostka/piórko używane np. w grze na gitarze).

Określone terytorium oraz suwerenna władza to jedne z atrybutów państwa.

Atrybut – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co znaczy atrybut, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

  • Cecha,
  • właściwość,
  • znak,
  • oznaka,
  • symbol.

Atrybut – pochodzenie słowa

Atrybut, jak być może się domyślacie, pochodzi od łacińskiego attributus.

Wyrazy pokrewne

  • Atrybucja,
  • atrybutywny,
  • atrybutywna,
  • atrybutywność.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Mitologia grecka w pigułce

Przykłady użycia słowa atrybut w literaturze

Melancholia czasem oznaczała w ogóle chorobę psychiczną, a w Grecji starożytnej boginie księżyca – Selene, Hekate i Artemis – wywoływały obłęd i leczyły go. W Egipcie odprawiano misteria poświęcone bóstwu Księżyca, w czasie których błagano je o ochronę przed obłędem. Zachód słońca symbolizował schyłek życia i śmierci, a geograficzny zachód był miejscem zaświatów egipskich. U afrykańskiego szczepu Pongwe zachodzące słońce oznacza obłąkanego, co odtwarza się w rytualnym tańcu. Saturn jest uosobieniem niedoskonałości wszelkiego bytu, bo żaden nie opiera się niszczącemu działaniu czasu. Do jego atrybutów należą: wiosło, oznaczające płynięcie w czasie, i klepsydra. Sierp lub kosa mają podobny sens: określają zarówno androgyniczną naturę Saturna (z powodu kastracji, bo sierp był narzędziem używanym przez kobiety), jak i wskazują, że przecina on nić życia. Atrybut ten przeszedł do chrześcijańskich wyobrażeń.

Antoni Kępiński, Melancholia

Wtem dostrzegłam przesuwające się za oknem postaci. Matka Irka biegła równolegle z wagonami, wymachując czarną teczką. Wychyliłam się z okna. Postać jej stawała się coraz mniejsza, mało rozpoznawalna, aż wreszcie zniknęła, pociąg bowiem wjechał na szeroki łuk. Wtedy w oknie przedziału pierwszej klasy dostrzegłam ojca Ireneusza. Dawał znaki, że rozumie. Ja też zrozumiałam. Teczka, atrybut jego funkcji, pozostała w jej rękach. Potem pociąg wjechał na prostą, straciłam z oczu perony, a jego w oknie. Zaszyłam się głębiej w kąt. Naciągnęłam na twarz rękaw kurtki i spróbowałam namalować obraz dzisiejszego wieczoru. Był intrygujący.

Ewa Przybylska, Siedmioróg

Przykłady użycia słowa atrybut w prasie

Metody archiwizacji a atrybuty plików.
Backup pełny: archiwizowane są wszystkie pliki, bez względu na to, czy mają atrybut A (archive) czy też nie. Po wykonaniu operacji atrybut A jest zdejmowany ze skopiowanych plików.
Backup przyrostowy: archiwizowane są tylko pliki, które zostały zmodyfikowane od ostatniej archiwizacji (pełnej lub różnicowej), a tym samym zyskały atrybut A. Po zakończeniu operacji atrybut A jest zdejmowany ze skopiowanych plików.

Dariusz Hałas, Ostatnia deska ratunku, „Enter”, 1999

Odmiana słowa atrybut

liczba pojedyncza
M. atrybut
D. atrybutu
C. atrybutowi
B. atrybut
N. atrybutem
Ms. atrybucie
W.   atrybucie
liczba mnoga
M. atrybuty
D. atrybutom
C. atrybutom
B. atrybuty
N. atrybutami
Ms. atrybutach
W.   atrybuty

?

Napisane przez

Z wykształcenia – muzyk, z zamiłowania – kucharz (acz kuchni bezmięsnej) i cyklistka. Pasjonatka życia, przyrody, dalekich podróży i wewnętrznej harmonii. Gra na skrzypcach i oboju współczesnym, ale głównie – na obojach historycznych.

X