fbpx

Vice versa. Łaciński zwrot, który zna każdy. Czy na pewno?

Zwrot vice versa pozwala nam szybciej zakończyć rozmowę czy uniknąć zbędnych tłumaczeń, gdy coś działa w dwie strony. Ponadto dzięki używaniu tego zwrotu łacina zdaje się zjawiskiem chociaż trochę obecnym w życiu społecznym. Co dokładnie oznacza wyrażenie vice versa i kiedy należy go używać?

Vice versa. Łaciński zwrot, który zna każdy. Czy na pewno? - Polszczyzna.pl

Vice versa – znaczenie, pochodzenie zwrotu i przykłady

Vice versa to łaciński zwrot, który oznacza na odwrót, z drugiej strony. Oto przykładowe zdania z użyciem zwrotu:

  • Moja przyjaciółka jest dla mnie jak siostra i mam nadzieję, że vice versa.
  • Mój mąż nie lubi moich rodziców – i vice versa.
  • Zawsze gdy czegoś nie rozumiem, pytam o radę Natalię, ale i vice versa.

Najczęstsze błędy w posługiwaniu się zwrotem

Wiele osób uważa, że łacińskie vice versa to po prostu wzajemnie, nawzajem. Niestety takie wykorzystanie tych słów jest błędne. W internecie, filmach, a nawet w polskich piosenkach często spotykane jest synonimiczne użycie y wyrazów vice versa i ,nawzajem. Ten błąd stał się także dobrym podłożem do przemyślanego zabiegu słownego dla jednej z postaci serialu „BrzydUla”. Violetta Kubasińska nie dość, że myliła vice versa z wzajemnie, to jeszcze z vis-à-vis, które oznacza naprzeciw. I tak na stwierdzenie Jesteś okrutna! bohaterka odpowiadała I vis-à-vis, koleś!.

Poprawna pisownia

Poprawny zapis łacińskiego zwrotu wygląda następująco: vice versa. Jednak w internecie niestety coraz częściej pojawia się pisownia łączna: viceversa bądź spolszczona: wice wersa. Przestrzegamy w tym miejscu, że każda inna forma zapisu tego wyrażenia jest niepoprawna. Stosując ten zwrot w języku pisanym, możemy zastąpić go skrótem v.v. Na pewno ułatwi nam to szybszą komunikację i ochroni przed możliwością popełnienia błędu.

Vice versa – koniec wątpliwości?

Oczywiście wierzymy w to, że po naszym artykule wszelkie wątpliwości ortograficzno-znaczeniowe odejdą w niepamięć. Jeżeli chcecie dowiedzieć się o innych zwrotach z łaciny, bo tęsknicie za jej obecnością w języku polskim, zapraszamy do zapoznania się z naszą listą łacińskich zwrotów. Zostały one podzielone na części i są ułożone w kolejności alfabetycznej. Oto i one: Łacińskie zwroty, które powinieneś znać oraz część II: Łacińskie zwroty, które powinieneś znać. Część 2.

A czy Wy stosowaliście zwrot vice versa poprawnie?

?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.

X