fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Vice versa. Łaciński zwrot, który zna każdy. Czy na pewno?

Zwrot vice versa pozwala nam szybciej zakończyć rozmowę czy uniknąć zbędnych tłumaczeń, gdy coś działa w dwie strony. Ponadto dzięki używaniu tego zwrotu łacina zdaje się zjawiskiem chociaż trochę obecnym w życiu społecznym. Co dokładnie oznacza wyrażenie vice versa i kiedy należy go używać?

Vice versa. Łaciński zwrot, który zna każdy. Czy na pewno? - Polszczyzna.pl

Vice versa – znaczenie, pochodzenie zwrotu i przykłady

Vice versa to łaciński zwrot, który oznacza na odwrót, z drugiej strony. Oto przykładowe zdania z użyciem zwrotu:

  • Moja przyjaciółka jest dla mnie jak siostra i mam nadzieję, że vice versa.
  • Mój mąż nie lubi moich rodziców – i vice versa.
  • Zawsze gdy czegoś nie rozumiem, pytam o radę Natalię, ale i vice versa.

Najczęstsze błędy w posługiwaniu się zwrotem

Wiele osób uważa, że łacińskie vice versa to po prostu wzajemnie, nawzajem. Niestety takie wykorzystanie tych słów jest błędne. W internecie, filmach, a nawet w polskich piosenkach często spotykane jest synonimiczne użycie wyrazów vice versa i nawzajem. Ten błąd stał się także dobrym podłożem do przemyślanego zabiegu słownego dla jednej z postaci serialu „BrzydUla”. Violetta Kubasińska nie dość, że myliła vice versa z wzajemnie, to jeszcze z vis-à-vis, które oznacza naprzeciw. I tak na stwierdzenie Jesteś okrutna! bohaterka odpowiadała I vis-à-vis, koleś!.

Poprawna pisownia

Poprawny zapis łacińskiego zwrotu wygląda następująco: vice versa. Jednak w internecie niestety coraz częściej pojawia się pisownia łączna: viceversa bądź spolszczona: wice wersa. Przestrzegamy w tym miejscu, że każda inna forma zapisu tego wyrażenia jest niepoprawna. Stosując ten zwrot w języku pisanym, możemy zastąpić go skrótem v.v. Na pewno ułatwi nam to szybszą komunikację i ochroni przed możliwością popełnienia błędu.

Sklep Nadwyraz.com

Vice versa – koniec wątpliwości?

Oczywiście wierzymy w to, że po naszym artykule wszelkie wątpliwości ortograficzno-znaczeniowe odejdą w niepamięć. Jeżeli chcecie dowiedzieć się o innych zwrotach z łaciny, bo tęsknicie za jej obecnością w języku polskim, zapraszamy do zapoznania się z naszą listą łacińskich zwrotów. Zostały one podzielone na części i są ułożone w kolejności alfabetycznej. Oto i one: Łacińskie zwroty, które powinieneś znać oraz część II: Łacińskie zwroty, które powinieneś znać. Część 2.

A czy Wy stosowaliście zwrot vice versa poprawnie?

?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.