fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Blejtram – co to jest? Definicja, przykłady, synonimy

Czy znaliście wcześniej słowo blejtram? Co nazywamy blejtramem? Jak wyglądają synonimy tego słowa? O tym wszystkim dowiecie się, czytając poniższy tekst.

Blejtram co to jest czym jest znaczenie słowa definicja słowa synonim słownictwo przykłady użycia wyrazy pokrewne hasło krzyżówka inaczej słownik Polszczyzna.pl

Blejtram – co to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa

Blejtramem nazywamy krosna malarskie. Mają one postać drewnianej ramy, która służy przy malowaniu obrazów. Na blejtramie naciąga się i przybija płótno lub papier, na których ma być malowany obraz.


Blejtram – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest blejtram, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

  • rama,
  • krosna malarskie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Opis obrazu

Wyrazy pokrewne

  • blejtramowy.

Przykłady użycia słowa blejtram w literaturze

O reprezentacji panów Koetgen i Horstmann warto pomówić szerzej. Najlepiej ją poznamy, zaglądając do kartek inwentarzowych, naklejonych po blejtramach obrazów wiszących na ścianach Haus Kressendorf. Nie spodziewano się zapewne, że będą je kiedyś oglądać polskie oczy, nikt bowiem nie pokusił się wcale, ażeby je usunąć, jak wydrapywano na przykład z pochodzącej z Belwederu sypialni napis w drzewie, do kogo należała. Kartki głoszą: Muzeum Narodowe w Krakowie, Warszawie, Muzeum Miasta Warszawy, Gmachy Reprezentacyjne Rzeczypospolitej, Łazienki, Belweder, Gabinet Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kolekcja Pinińskiego i tak dalej.

Kazimierz Wyka, Życie na niby

Kiedy w roku 1897 Turliński założył kawiarnię, była ona, już przez swoje położenie (naprzeciwko teatru), predestynowana na kawiarnię artystyczną. Może na wzór blejtramu, który Solski rozpiął w swojej garderobie i który pokryto malowidłami i podpisami, Turliński kazał sporządzić wielkie płótno na całą ścianę jednej z sal kawiarni.

Tadeusz Boy-Żeleński, Ludzie żywi

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.