fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Mrożonki czy mrorzonki? Która forma jest poprawna?

Człowiek zna wiele naturalnych sposobów na konserwację żywności. Wędzenie, suszenie, kiszenie, pasteryzacja. Niektóre produkty można również zamrozić. Ta ostatnia jest jedną z najczęściej stosowanych metod konserwacji żywności, dzięki której możemy przechować ją naprawdę długo. Zapobiega psuciu się produktów i hamuje namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za procesy gnilne. Jak poprawnie zapisać nazwę produktów, które zamroziliśmy? Mrożonki czy mrorzonki? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Mrożonki czy mrorzonki? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma mrożonki.

Mrożonki czy mrorzonki? Jak to zapisać? Poprawna forma

Mylenie w pisowni rz i ż należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Którą formę wybrać? Mrożonki czy mrorzonki?

Poprawna forma zapisu to mrożonki. Zgodnie z regułą ortograficzną, obowiązującą w języku polskim, ż zapisujemy wtedy, gdy w innej formie wyrazu przyjmuje postać zi. Ma to miejsce w omawianym przypadku, co pokazuje para wyrazów: mrożonki mrozić.

Mrożonki są jedną z najlepszych pod względem biologicznym form zakonserwowanej żywności. Mrożenie pozwala w maksymalnym stopniu zachować odżywcze, dietetyczne i organoleptyczne walory świeżych produktów. Mrożonkom nie grozi więc zepsucie. W mrożonkach można znaleźć takie produkty jak owoce, warzywa, mięso (także ryby), jak również przetwory mączne (np. pierogi, kluski).

Mrożonki czy mrorzonki? Przykłady zdań

  • W tym supermarkecie są dwie lodówki z mrożonkami.
  • Magda kupiła cały zapas mrożonek.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X