Mrożonki czy mrorzonki? Która forma jest poprawna?
Człowiek zna wiele naturalnych sposobów na konserwację żywności. Wędzenie, suszenie, kiszenie, pasteryzacja. Niektóre produkty można również zamrozić. Ta ostatnia jest jedną z najczęściej stosowanych metod konserwacji żywności, dzięki której możemy przechować ją naprawdę długo. Zapobiega psuciu się produktów i hamuje namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za procesy gnilne. Jak poprawnie zapisać nazwę produktów, które zamroziliśmy? Mrożonki czy mrorzonki? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Mrożonki czy mrorzonki? Jak to zapisać? Poprawna forma
Mylenie w pisowni rz i ż należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Którą formę wybrać? Mrożonki czy mrorzonki?
Poprawna forma zapisu to mrożonki. Zgodnie z regułą ortograficzną, obowiązującą w języku polskim, ż zapisujemy wtedy, gdy w innej formie wyrazu przyjmuje postać zi. Ma to miejsce w omawianym przypadku, co pokazuje para wyrazów: mrożonki – mrozić.
Mrożonki są jedną z najlepszych pod względem biologicznym form zakonserwowanej żywności. Mrożenie pozwala w maksymalnym stopniu zachować odżywcze, dietetyczne i organoleptyczne walory świeżych produktów. Mrożonkom nie grozi więc zepsucie. W mrożonkach można znaleźć takie produkty jak owoce, warzywa, mięso (także ryby), jak również przetwory mączne (np. pierogi, kluski).
Mrożonki czy mrorzonki? Przykłady zdań
- W tym supermarkecie są dwie lodówki z mrożonkami.
- Magda kupiła cały zapas mrożonek.