Cham czy ham? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?
Pisownia przez „ch” i „h” potrafi sprawić problemy. W wymowie brzmią niemal identycznie. Są jednak osoby, które potrafią każdy z tych dwóch dźwięków wymawiać inaczej. Zasadniczym pytaniem, na które odpowiada poniższy tekst jest to jak prawidłowo zapisać słowo określające człowieka, który zachowuje się niestosowne, a czasem nawet wręcz podle? Cham czy ham? Odpowiedź poniżej.
Cham czy ham? Poprawna forma
Słowo cham zapisujemy wyłącznie przez „ch”. Obecnie chamem określa się człowieka, który jest źle wychowany i nie potrafi się zachować. Zachowanie chama jest ordynarne, bezczelne, wulgarne i prostackie. Cham często obraża innych.
Dawniej chamem nazywano człowieka nisko urodzonego, pochodzącego z niskiej warstwy społecznej. Odnosiło się to głównie do chłopów lub parobków.
Cham jest to określenie pochodzące z Biblii. Wzięło się od imienia jednej z postaci ze Starego Testamentu, a mianowicie od Chama, syna Noego. Cham został przeklęty przez Noego za niewłaściwe zachowanie się wobec niego. Historia ta jest opisana w 9. rozdziale Księgi Rodzaju, w wersetach od 18 do 29. (Rdz 9, 18-29)
Cham czy ham? Przykłady zdań
- Ich sąsiad jest zwykłym chamem.
- Ten mój zwierzchnik zachowuje się jak kompletny cham.
Cham czy ham? Przykład z literatury
Najbardziej znanym wszystkim cytatem ze słowem cham, jest ten oto fragment:
CHOCHOŁ
w takt się chylą a przygrywa
Miałeś, chamie, złoty róg,
miałeś, chamie, czapkę z piór:
czapkę wicher niesie,
róg huka po lesie,
ostał ci sie ino sznur,
ostał ci sie ino sznur
Stanisław Wyspiański, Wesele