fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Cham czy ham? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Pisownia przez „ch” i „h” potrafi sprawić problemy. W wymowie brzmią niemal identycznie. Są jednak osoby, które potrafią każdy z tych dwóch dźwięków wymawiać inaczej. Zasadniczym pytaniem, na które odpowiada poniższy tekst jest to jak prawidłowo zapisać słowo określające człowieka, który zachowuje się niestosowne, a czasem nawet wręcz podle? Cham czy ham? Odpowiedź poniżej.

Cham czy ham? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma: cham.

Cham czy ham? Poprawna forma

Słowo cham zapisujemy wyłącznie przez „ch”. Obecnie chamem określa się człowieka, który jest źle wychowany i nie potrafi się zachować. Zachowanie chama jest ordynarne, bezczelne, wulgarne i prostackie. Cham często obraża innych.

Dawniej chamem nazywano człowieka nisko urodzonego, pochodzącego z niskiej warstwy społecznej. Odnosiło się to głównie do chłopów lub parobków.

Cham jest to określenie pochodzące z Biblii. Wzięło się od imienia jednej z postaci ze Starego Testamentu, a mianowicie od Chama, syna Noego. Cham został przeklęty przez Noego za niewłaściwe zachowanie się wobec niego. Historia ta jest opisana w 9. rozdziale Księgi Rodzaju, w wersetach od 18 do 29. (Rdz 9, 18-29)

Cham czy ham? Przykłady zdań

  • Ich sąsiad jest zwykłym chamem.
  • Ten mój zwierzchnik zachowuje się jak kompletny cham.

Cham czy ham? Przykład z literatury

Najbardziej znanym wszystkim cytatem ze słowem cham, jest ten oto fragment:

CHOCHOŁ

w takt się chylą a przygrywa

Miałeś, chamie, złoty róg,

miałeś, chamie, czapkę z piór:

czapkę wicher niesie,

róg huka po lesie,

ostał ci sie ino sznur,

ostał ci sie ino sznur

Stanisław Wyspiański, Wesele

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X