fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Poprzez czy po przez? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Zapis niektórych wyrażeń w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi pisowni łącznej i rozdzielnej. Tak też jest w przypadku zwrotu będącego tematem poniższego tekstu. Która forma jest prawidłowa? Poprzez czy po przez? O tym możecie przeczytać poniżej.

Poprzez czy po przez? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma poprzez.

Poprzez czy po przez? Poprawna forma

Poprawną formą jest oczywiście wyłącznie wariant z pisownią łączną, czyli poprzez.

Poprzez to bardzo ciekawe słowo. Jest to przyimek, który składa się z dwóch innych przyimków po oraz przez. Zasady gramatyki i ortografii języka polskiego wyraźnie nakazują, że takie połączenia zawsze muszą być zapisywane razem.

Przyimek poprzez ma bardzo szerokie zastosowanie w języku. Komunikuje, że ktoś lub coś posuwa się po jakimś obszarze. Razem z przyłączanym do niego rzeczownikiem, charakteryzuje działanie, będące środkiem do osiągnięcia zamierzonego celu. Przyłącza również nazwę osoby, instytucji lub rzeczy, z której pośrednictwa ktoś korzysta.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Poprzez czy po przez? Przykłady zdań

  • Droga do miejscowej szkoły wiedzie poprzez park.
  • Poprzez intensywne treningi i pracę zespołową, naszej reprezentacji udało się osiągnąć znakomite wyniki na tym turnieju.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.