fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nową czy nowom? Która forma jest poprawna?

Zapis niektórych wyrażeń w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi wyboru pomiędzy ą a om w końcówce. Tak też jest w przypadku zwrotu będącego tematem poniższego tekstu. Która forma jest prawidłowa? Nową czy nowom? O tym możecie przeczytać poniżej.

Nową czy nowom? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma nową.

Nową czy nowom? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawną formą jest wyłącznie zapis nową. Nową to forma biernika (kogo? co?) i narzędnika (kim? czym?) liczby pojedynczej przymiotnika rodzaju żeńskiego nowa.

W zapamiętaniu poprawnej formy może pomóc informacja, która mówi, że końcówka jest charakterystyczna dla przymiotników rodzaju żeńskiego w narzędniku i bierniku liczby pojedynczej.

Końcówka występuje zazwyczaj w przymiotnikach rodzaju żeńskiego w odmianie, w narzędniku i bierniku liczby pojedynczej np. piękną, mądrą, małą.

Przymiotnik nowa w języku polskim oznacza to samo co: w dobrym stanie, nienaruszona, nieuszkodzona, świeża.

Skąd wynika popełnianie błędu w zapisie tej formy przymiotnika? Otóż z dużym prawdopodobieństwem można zaryzykować stwierdzenie, że błędny zapis, to znaczy nowom, bierze się z niepoprawnej wymowy.

🤓 Sprawdź ofertę naszych e-booków:

Nową czy nowom? Przykłady zdań

  • Widzę, że kupiłaś sobie nową bluzkę. Wyglądasz w niej bardzo pięknie.
  • Moją nową książkę będzie można kupić już na początku grudnia.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.