fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Julii czy Juli? Która forma jest poprawna?

Odmiana imion żeńskich zakończonych na „–ia” stanowi duży problem dla niektórych użytkowników języka polskiego. Szczególnie w dopełniaczu, celowniku oraz miejscowniku. Jedni dodają końcówkę „-ji”, a inni poprzestają na jednym „i” na końcu. Jak więc prawidłowo odmieniać żeńskie imiona kończące się dwiema samogłoskami? Wyjaśnienia w poniższym artykule.

Julii czy Juli? Jak poprawnie zapisać?

Poprawnie piszemy Julii.

Julii czy Juli? Jak prawidłowo odmienić? Poprawna forma

Zgodnie z zasadą ortograficzną imiona żeńskie, które w mianowniku są zakończone na -ia, w dopełniaczu, celowniku oraz miejscowniku przyjmują formę z końcówką -ii (Julia – Julii).

Imię Julia odmienione w dopełniaczu (odpowiadającym na pytania kogo? czego?) celowniku (odpowiadającym na pytania komu? czemu?) oraz miejscowniku (odpowiadającym na pytania o kim? o czym?) przybiera formę Julii, zatem zapisujemy je z użyciem podwojonego i. To jedyna poprawna forma. Wariant Juli jest błędny.

Julia to łacińskie imię żeńskie pochodzące ze starożytnego Rzymu, oznaczające mimoza wstydliwa, burza, kobieta z rodu Juliuszów. Jest to żeński odpowiednik męskiego imienia Juliusz.

Julii czy Juli? Przykłady zdań

  • Wiktoria napisała do Julii w sprawie prezentacji na biologię.
  • O Julii nie da się powiedzieć złego słowa.
  • Julii jest bardzo do twarzy w tej sukience.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.