fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Chardo czy hardo? Która forma jest poprawna?

Pisownia przez ch i h potrafi sprawić problemy. W wymowie brzmią niemal identycznie. Są jednak osoby, które potrafią każdy z tych dwóch dźwięków wymawiać inaczej. Zasadniczym pytaniem, na które odpowiada poniższy tekst jest to jak prawidłowo zapisać słowo określające nieugiętość wynikającą z braku chęci podporządkowania się? Odpowiedź poniżej.

Chardo czy hardo? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma hardo.

Chardo czy hardo? Jak to zapisać? Poprawna forma

Jedyna poprawną pisownią przysłówka hardo jest zapis z h. Pochodzi od przymiotnika hardy.

Hardy jest określeniem zapożyczonym z języka czeskiego, gdzie ma postać hrdy. Zgodnie z zasadami języka polskiego, jako zapożyczenie musi być zapisywane z wykorzystaniem litery h, zgodnej z oryginalnym brzmieniem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyparło używane wcześniej polskie określenie gardy.

Hardo oznacza zachowanie przejawiające upór, dumę, arogancję i zuchwałość. Ktoś kto zachowuje się hardo, zazwyczaj posiada odmienne zdanie i zachowanie od pozostałych w danej grupie. Zwykle przedstawia je bez obawy, nie chce też zmienić swojego postępowania ani dostosować się do ogólnych zasad.

Chardo czy hardo? Przykłady zdań

  • Odkąd zadałaś się z tymi swoimi kolegami zaczęłaś zachowywać się bardzo hardo.
  • Dlaczego odpowiedziałaś mi tak hardo?

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X