fbpx

Z kim czy zkim? Która forma jest poprawna?

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych rzeczy, które sprawiają duże trudności użytkownikom języka polskiego. Jak poprawnie zapisać wyrażenie, które jest pytaniem o osobę towarzyszącą w czymś osobie, do której to pytanie kierujemy? Z kim czy zkim? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Z kim czy zkim? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest wyłącznie forma z kim.
Sklep Nadwyraz.com

Z kim czy zkim? Jak to zapisać? Poprawna forma

Jedyna poprawna forma to zapis z kim. Inne formy pisane łącznie takie jak skim czy zkim są niepoprawne.

Zwrot  z kim należy zapisywać oddzielnie. Wyrażenie z kim składa się z przyimka z oraz zaimka pytającego kim. Zaliczane jest zatem do grupy tak zwanych wyrażeń przyimkowych. Zgodnie z zasadą obowiązującą w języku polskim, wyrażenia przyimkowe zawsze należy zapisywać rozdzielnie. Uzasadnia to reguła, która nakazuje rozłączny zapis większości wyrażeń przyimkowych, czyli połączeń przyimka z inną częścią mowy: rzeczownikiem, przysłówkiem, zaimkiem czy liczebnikiem.

Z kim czy zkim? Przykłady zdań

  • Moja siostra jeszcze nie wie z kim pójdzie na studniówkę.
  • Z kim rozmawiałaś?
    – Z moimi rodzicami. Odwiedzą nas w tym tygodniu.
  • Z kim dzisiaj gra nasza reprezentacja?

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X