fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Kózka czy kuzka? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Słowo w tytule tego poradnika językowego, to zdrobnienie od słowa koza, to oczywiste. Mniej oczywista jest jednak pisownia tego wyrazu, przynajmniej dla niektórych.  Pisownia przez ó i u jest jedną z najbardziej kłopotliwych kwestii związanych z poprawną ortografią języka polskiego. Który zapis tego słowa jest tym prawidłowym, kózka czy kuzka? Odpowiedź poniżej.

Kózka czy kuzka? Która forma jest poprawna?

Poprawna forma to kózka.

Kózka czy kuzka? Poprawna forma

Nie jest niczym zaskakującym, że mylenie w pisowni ó i u jest dość powszechnym błędem. Który wariant zapisu wyrazu określającego małą kozę jest prawidłowy?

Prawidłowy zapis tego rzeczownika to rzecz jasna kózka, a więc wariant z użyciem ó.

Ten zapis tłumaczony jest regułą ortograficzną obowiązującą w języku polskim, która mówi jasno i wyraźnie, że samogłoskę ó zawsze zapisujemy wtedy, gdy w wyrazach pokrewnych danego rzeczownika zachodzi wymiana na inną samogłoskę, którą może być o, a lub e. W przypadku słowa kózka, wyraz pokrewny to koza, od którego kózka jest zdrobnieniem.

Dla przypomnienia, zdrobnienie to wyraz utworzony za pomocą odpowiedniego formantu oznaczający osobę albo rzecz mniejszą od nazywanej wyrazem podstawowym. Zdrobnienie najczęściej oznacza pozytywny stosunek do omawianego obiektu. Zdrobnienia stanowią jeden ze środków stylistycznych posiadających mocne zabarwienie emocjonalne.

Kózka czy kuzka? Przykłady zdań

  • Znane przysłowie mówi „Gdyby kózka nie skakała toby nóżki nie złamała”.
  • W zagrodzie obok małej kózki była jeszcze mała owieczka oraz dwa osiołki.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.