Chodźby czy choćby? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?
Chodźby czy choćby? Niejedna osoba zastanawia się, którą z tych form wybrać, by nie popełnić błędu. Która z nich jest poprawna? Jeżeli jesteście w gronie tych, którzy mają wątpliwości, co do zapisu tego słowa, to niniejszy tekst przychodzi Wam z pomocą.
Chodźby czy choćby? Poprawna forma
Poprawną formą jest oczywiście wyłącznie wariant choćby.
W języku polskim wyraz choćby może występować w zdaniu zarówno jako spójnik, jak i partykuła.
Gdy choćby jest spójnikiem, wskazuje na to, że sytuacja w zdaniu podrzędnym nie ma wpływu ani na nadrzędne nie ma możliwości, by zapobiec temu o czym informuje to zdanie , a także wyraża obojętność wyboru oraz wyznacza maksymalny lub minimalny zakres czegoś.
W przypadku gdy choćby jest partykułą, informuje, iż wyrażenie, do którego się ona odnosi, jest charakteryzowane przez określone cechy, o których mowa w całym zdaniu.
Choćby wywodzi się od choć, a nie od chodź, stąd prawidłowy zapis jest przez ć. Błędne chodźby wynika z udźwięcznienia się spółgłoski ć pod wpływem sąsiadującej spółgłoski b, które zachodzi podczas wymowy.
Warto tez dodać, że choćby łączy się z końcówkami osobowymi w trybie warunkowym, np. choćbym, choćbyś, choćbyśmy, choćbyście, które zawsze zapisujemy łącznie.
Chodźby czy choćby? Przykłady zdań
- Choćby film miał obsadę złożoną z najbardziej sławnych aktorów, bez dobrego scenariusza nie będzie ciekawy.
- Muszę się z nią spotkać, choćby nie wiem co!
- Musimy koniecznie dokończyć nasz referat na jutrzejszą lekcję biologii, choćby przyszło nam się tym zajmować całą noc. Mogłyśmy zacząć trochę wcześniej.