fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Chodźby czy choćby? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Chodźby czy choćby? Niejedna osoba zastanawia się, którą z tych form wybrać, by nie popełnić błędu. Która z nich jest poprawna? Jeżeli jesteście w gronie tych, którzy mają wątpliwości, co do zapisu tego słowa, to niniejszy tekst przychodzi Wam z pomocą.

Chodźby czy choćby? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma choćby.

Chodźby czy choćby? Poprawna forma

Poprawną formą jest oczywiście wyłącznie wariant choćby.

W języku polskim wyraz choćby może występować w zdaniu zarówno jako spójnik, jak i partykuła.

Gdy choćby jest spójnikiem, wskazuje na to, że sytuacja w zdaniu podrzędnym nie ma wpływu ani  na nadrzędne nie ma możliwości, by zapobiec temu o czym informuje to zdanie , a także wyraża obojętność wyboru oraz wyznacza maksymalny lub minimalny zakres czegoś.

W przypadku gdy choćby jest partykułą, informuje, iż wyrażenie, do którego się ona odnosi, jest charakteryzowane przez określone cechy, o których mowa w całym zdaniu.

Choćby wywodzi się od choć, a nie od chodź, stąd prawidłowy zapis jest przez ć. Błędne chodźby wynika z udźwięcznienia się spółgłoski ć pod wpływem sąsiadującej spółgłoski b, które zachodzi podczas wymowy.

Warto tez dodać, że choćby łączy się z końcówkami osobowymi w trybie warunkowym, np. choćbym, choćbyś, choćbyśmy, choćbyście, które zawsze zapisujemy łącznie.

Chodźby czy choćby? Przykłady zdań

  • Choćby film miał obsadę złożoną z najbardziej sławnych aktorów, bez dobrego scenariusza nie będzie ciekawy.
  • Muszę się z nią spotkać, choćby nie wiem co!
  • Musimy koniecznie dokończyć nasz referat na jutrzejszą lekcję biologii, choćby przyszło nam się tym zajmować całą noc. Mogłyśmy zacząć trochę wcześniej.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.