fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Akonto czy a conto? Jak to zapisać? Poprawna forma

Wyrażenie, które jest tematem poniższego poradnika, związane jest z terminologią finansową. Jako że jest ono obcego pochodzenia, jego zapis sprawia pewne trudności. Co oznacza to wyrażenie? Jak prawidłowo je zapisać?  Akonto czy a conto? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Akonto czy a conto? Która forma jest poprawna?

Obie formy są poprawne. Wyjaśnienie poniżej.

Akonto czy a conto? Jak to zapisać? Poprawna forma

Odpowiedź w tym przypadku brzmi następująco: obie formy akonto i a conto są poprawne.

Akonto to nazwa zaliczki wypłacanej na poczet należności. Mówiąc inaczej akonto to kwota, która jest wpłacana przed uiszczeniem całej sumy.

A conto to wyrażenie mające w języku polskim charakter przysłówka. Oznacza zaliczkowo. Słownik Języka Polskiego podaje, że nie jest ono zaadaptowane w polszczyźnie, z tego względu używa się go w takiej samej postaci, w jakiej występuje w języku, z którego pochodzi, czyli z włoskiego, gdzie oznacza ‘na rachunek’.

Akonto czy a conto? Przykłady zdań

  • W Stanach Zjednoczonych już 100 lat temu wydawano magazyn „The Shop Window”, poświęcony temu, co można zobaczyć na wystawach sklepowych. Ich oglądanie „miało pobudzać zachłanność i pragnienie posiadania towarów na własność”, a największą ambicją było naśladowanie bogatszych od siebie. Naśladowanie innych pozostawia ślad na przeciętnej rodziny z tytułu używania kart wynosi przynajmniej 5 tys. USD. Do tego dochodzą pożyczki na dom, samochód i kupno luksusowych towarów, a część Amerykanów zdecydowała się zadłużyć a conto własnej emerytury.

Agnieszka Filas, Rafał Boruc, Prestiż na kredyt, Wprost nr 21/11

  • Kilkudziesięciu mieszkańców gminy Łęki Szlacheckie (powiat piotrkowski) oczekujących pomocy lekarskiej odeszło wczoraj z kwitkiem sprzed ośrodka zdrowia w Trzepnicy. Lekarze wzięli urlop, a doktor, który przyjechać miał w zastępstwie… zachorował. Najbardziej potrzebującym pomagała pracownica apteki, wydając leki akonto .

Nie leczą, bo urlop, „Dziennik Łódzki”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X