fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Chomik czy homik? Jak to zapisać? Poprawna forma

To zwierzę często jest hodowane i trzymane w domach, zwłaszcza przez dzieci. Należy do gryzoni. Znamy jest z tego, że posiada duże torby policzkowe, które służą do przenoszenia pożywienia. Ten wyraz posiada też znaczenie potoczne, którym określa się osobę, która gromadzi dużo, często niepotrzebnych rzeczy. Który zapis tego rzeczownika jest poprawny? Chomik czy homik? Odpowiedź poniżej.

Chomik czy homik? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma chomik.

Chomik czy homik? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawną formą zapisu jest chomik, a więc pisownia przez ch.

Dlaczego wyraz chomik powinien być zapisywany przez ch? Nie tłumaczy tego żadna z zasad ortograficznych obowiązujących w języku polskim, zatem odpowiedzi na to pytanie należy szukać w etymologii, czyli w pochodzeniu wyrazu chomik.

Chomik jest wyrazem pochodzącym z języka cerkiewnosłowiańskiego. Jego pierwowzorem jest chomekъ lub chomestor.

Czym jest chomik? To niewielkie zwierzę z rzędu gryzoni. Mające miękkie futerko o niejednolitej barwie. Pożywienie chomika składa się głównie nasion, warzyw i owoców, ale źródła podają, że chomikowi potrzeba też niewielkich ilości białka zwierzęcego. Gdy chomik jest naszym domowym pupilem, możemy mu podać na przykład ugotowane jajka lub ugotowane bez soli mięso z kurczaka.

W Słowniku Języka Polskiego możemy znaleźć też informację, że w mowie potocznej gdy mówimy o chomiku, określamy w ten sposób osobę gromadzącą zbędne rzeczy na zapas. Chomikiem jest więc ktoś, kto lubi zbierać różne przedmioty ponieważ uważa, że kiedyś mogą mu się do czegoś przydać.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Chomik czy homik? Przykłady zdań

  • Moja siostra w dzieciństwie miała chomika jako zwierzątko domowe.
  • Kasia jest chomikiem. Lubi zbierać i przechowywać różne przedmioty.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X