fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Kontrol czy kontrola? Która forma jest poprawna?

Dodatkowa litera lub pominięcie litery w wyrazie to oczywiście błąd. Konsekwencją tego jest przede wszystkim błąd ortograficzny. Takim przykładem, kiedy wystąpi o jedna litera za dużo lub za mało, jest słowo, które kojarzy nam się m.in. ze sprawdzeniem czegoś. Powiemy, że jest to kontrol czy kontrola? Która forma jest poprawna?

Kontrol czy kontrola wyjaśnienie definicja odpowiedź Polszczyzna.pl

Kontrol czy kontrola? O zapożyczeniu tego słowa

Jest to zapożyczenie francuskie (un controle – rodzaj męski), które w języku polskim uzyskało końcówkę typową dla rzeczowników żeńskich.

Kontrol czy kontrola? Która forma jest poprawna?

Jedyna poprawna forma to kontrola. Rodzaj żeński pojawił się najpewniej pod wpływem niemieckiego wyrazu (die Kontrolle – rodzaj żeński), i pod taką postacią wyraz znalazł swoje miejsce już w najstarszym słowniku języka polskiego.

Kontrol? Skąd ten powszechnie występujący błąd?

Skąd zatem tak często występująca kontrol? Przypuszcza się, że to nawiązanie do wyrazu francuskiego lub rosyjskiego. Ale jako świadomi i odpowiedzialni użytkownicy poprawnej polszczyzny zawsze powiemy (ta) kontrola (np. drogowa albo lekarska).

Być może zainteresuje Cię również tekst: Pomarańcz czy pomarańcza? Kolor czy owoc? Wyjaśniamy wątpliwości

Kontrola – przykłady zdań

Spójrzmy na kilka przykładów tego słowa w zdaniach:

  • Jutro idę do lekarza na kontrolę mojego stanu zdrowia.
  • W przypadku pana szczególnie ważna jest regularna kontrola cukru we krwi.
  • Dziś na lotnisku obowiązuje zaostrzona kontrola bagażów.

Sklep Nadwyraz.com

Kontrol czy kontrola? Już wszystko jasne!

Wyjaśniliśmy już, która forma jest poprawna (kontrola), a której należy unikać (kontrol), by nie popełnić błędu. Miejmy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi zapamiętacie, jak należy mówić na czynność związaną ze sprawdzaniem np. stanu zdrowia.

?

Napisane przez

Absolwentka polonistyki i filozofii. Korektorka i copywriterka. Ponadto matka jedynaka i rasowa kociara. Język od zawsze był przedmiotem jej żywej i wielkiej fascynacji.