fbpx

Coby czy co by? Razem czy osobno? Jak poprawnie zapisać każdą z tych form?

Tym razem rozwiążemy kolejną ortograficzną zagadkę. Coby to nie to samo co… co by. Wyjaśnimy, czym różnią się te formy i w jakim kontekście należy ich używać. Od tej pory nie będziecie mieć wątpliwości, jak je zapisać – razem czy osobno?

Coby czy coby?

Coby

Coby czy co by? Czy któraś z tych form jest błędna? Obydwie formy są poprawne, ale różnią się znaczeniem, a co za tym idzie – kontekstem użycia. Coby (pisane łącznie) to potoczna wersja spójników aby, żeby. Oto przykłady użycia:

Zrobię zakupy w sobotę, coby w niedzielę nie szukać otwartych sklepów.
Pójdę pieszo, coby szybciej spalić kalorie po obfitej kolacji.

Jeśli w powyższych zdaniach coby wymienimy na aby lub żeby, zdania będą miały taki sam sens.

Językowa perwersja w wersji kreatywnej? 😈
Sprawdź w naszym sklepie ☑️
Sklep Nadwyraz.com

Co by

Co by (pisane rozłącznie) to zamiennik który by, która by, które by. Co jest zaimkiem, a by – partykułą. Jak użyć w zdaniu formy co by?

Gdzie znajdę pracę, co by mnie usatysfakcjonowała finansowo?
Czy jest tu jakaś dziewczyna, co by mnie kochała?

Łatwo o błąd

A może, jak w tekście ursynowskiego dyktanda z 2012 r., zapytamy: (…) jestliże na halickiej ziemi jaka cud-dziewczyna, coby chciała być moją?.
Zapis, który został podany w tekście dyktanda, niestety jest niewłaściwy. Tutaj należałoby podać formę co by (która by). Jak widać, polska ortografia wymaga dużo czujności.

Czy znacie jakieś inne łudząco podobne formy w polszczyźnie, których wybór stanowi dla Was problem? Jakiś czas temu na Waszą prośbę rozstrzygnęliśmy problem równie kłopotliwych bliźniaczych form – także, tak że oraz tak, że: Czym różnią się te zwroty i jak poprawnie ich używać?. Zachęcamy do lektury i komentowania.

💡  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej na UAM w Poznaniu. Od 2013 r. pracuje jako nauczycielka języka polskiego, zajmuje się również pisaniem tekstów. Język ojczysty uwielbia od zawsze.

X