fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Krzaki czy kszaki? Jak to zapisać? Poprawna forma

Możemy je znaleźć prawnie na każdym kroku, czy to w lesie, czy to w parku, a nawet w ogródkach, gdzie hodujemy warzywa i owoce. Choć często czerpiemy liczne korzyści z tych roślin, to ich pisownia czasem sprawia problemy. Krzaki czy kszaki? Który forma jest prawidłowa? Odpowiedź na to pytanie oraz wyjaśnienie znajdziecie w treści niniejszego artykułu poradnikowego.

Krzaki czy kszaki? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma krzaki.

Krzaki czy kszaki? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawną formą jest wyłącznie zapis krzaki, a więc ten, w którym znajdziemy dźwięczny dwuznak 'rz'.

Ponieważ rzeczownik krzaki wymawiamy jako  [kszaki], błędny zapis z bezdźwięcznym 'sz' jest więc wynikiem sugerowania się artykulacją słowa krzaki.

To jeszcze nie wyjaśnia nam jednak kwestii prawidłowej pisowni słowa krzaki. Zgodnie z regułą regulującą ortografię języka polskiego, 'rz' piszemy zawsze po spółgłoskach p, b, t, d, k, g, ch, j. Ma to również miejsce w przypadku wyrazu krzaki.

Krzaki czy kszaki? Poprawna forma jest już znana!

Słowo krzak pochodzi od dawnej formy kierz, a ta z prasłowiańskiego *kъŕь.

Krzaki to liczba mnoga rzeczownika krzak. Krzak z kolei to inne określenie krzewu, czyli rośliny podobnej do drzewa, ale dużo niższej. Krzaki posiadają zdrewniałą łodygę oraz rozgałęziają się tuż przy ziemi na wiele równorzędnych pędów. W przeciwieństwie do drzew nie mają też wyraźnego pnia oraz korony.

Krzaki czy kszaki? Przykłady zdań

    • Teren parku obsadzony jest krzakami.
    • Z krzaków czarnego bzu i dzikiej róży można pozyskać owoce na przetwory.
    • Przy moim parafialnym kościele rosną krzaki bukszpanu.
    • Na swojej działce mój znajomy ma posadzone różne krzaki owocowe, między innymi porzeczki i agrestu.
    • Po skończonej pracy w ogródku narzędzia ogrodnicze zostawiła w krzakach.

     

Sklep Nadwyraz.com

Krzaki czy kszaki? Przykłady z literatury

Długo i ciężko pracowałem nad budową tego wału i odzyskałem poczucie bezpieczeństwa dopiero, kiedy był gotowy.

Następnie wetknąłem przed wałem w ziemię pale i kije z gatunku drzewa puszczającego pędy, bacząc, by zachować znaczną odległość i nie pozwolić nieprzyjaciołom użyć tej plantacji jako zasieku dla siebie w czasie napadu. Wbiłem takich pali może z dwadzieścia tysięcy i bardzo rychło drzewo puściło pędy.

Po dwu latach powstała bujna gęstwa krzaków, zaś po pięciu wyrósł las młody, silny, a zarazem nieprzekraczalny dla żadnej istoty ludzkiej. Przy tym wyglądał tak dziko, że niepodobieństwem było przypuszczać, iżby poza nim mógł ktoś mieszkać.

W ten sposób zamknąłem wszelki dostęp do mej fortecy i mogłem do niej wchodzić wyłącznie tylko z wierzchołka góry po dwu drabinach, sięgających od góry i dołu do połowy wysokości jaskini, gdzie był naturalny wyskok skalny. Po zdjęciu tych drabin nikt nie mógł tu dotrzeć, a gdyby nawet zdołał to uczynić, dzieliła go jeszcze ode mnie pierwsza palisada.

W ten sposób uczyniłem wszystko, com mógł uczynić dla własnego bezpieczeństwa.

Daniel Defoe, Robinson Crusoe

— No, teraz to już na pewno jesteśmy na wrzosowisku — powiedziała pani Medlock.

Latarnie rzucały trochę światła na nierówną, złą drogę, która była jakby poprzecinana krzakami i czymś nisko rosnącym dokoła, czymś, co się kończyło gdzieś na krańcu horyzontu. Powstał wiatr, który wydawał dziwne, dzikie, szumiące odgłosy.

 

Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.