fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Codzienny czy co dzienny? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Każdego dnia powtarzamy pewne czynności. Niektóre z nich robimy o stałych porach, inne nie, ale niezależnie od tego, są one stałym elementem każdego dnia. Z czasem stają się one naszym przyzwyczajeniem. Jak poprawnie zapisać przymiotnik, którym możemy to określić? Codzienny czy co dzienny? Odpowiedź poniżej.

Codzienny czy co dzienny? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma pisana łącznie: codzienny.

Codzienny czy co dzienny? Poprawna forma

Zasady dotyczące poprawnej pisowni łącznej i rozdzielnej, są jednymi z tych, które sprawiają najwięcej trudności użytkownikom języka polskiego. Jednocześnie powoduje to, że jest to jedna z tych kategorii wyrazów, w których zapisie pojawia się najwięcej błędów. Która forma będzie tą poprawną w przypadku tytułowego przymiotnika?  Codzienny czy co dzienny?

Przymiotnik codzienny poprawnie zapisujemy łącznie, ponieważ jest to jeden wyraz. Przymiotnik codzienny pochodzi od wyrażenia przyimkowego co dzień, które prawidłowo zapisuje się rozdzielnie. Podobnie wyrażenie na co dzień, również zapisujemy jako osobne słowa. Natomiast od przymiotnika codzienny utworzony został derywat, którym jest przysłówek codziennie.

Przymiotnik codzienny jest przykładem tego, że wszystkie określenia czasu, w których występuje przedrostek co-, podobnie jak: cogodzinny, cotygodniowy, comiesięczny, coroczny, zgodnie z regułami obowiązującymi w języku polskim zapisujemy jako jedno słowo.

Codzienny oznacza oczywiście, że coś ma miejsce każdego dnia. Codzienny to forma przymiotnika w rodzaju męskim. W rodzaju żeńskim ta forma to codzienna, natomiast w rodzaju nijakim codzienne.

Codzienny czy co dzienny? Przykłady zdań

  • Styl potoczny to stały element codziennej polszczyzny.
  • Przedmioty codziennego użytku ułatwiają wiele czynności.
  • Dla naszego zdrowia ważna jest codzienna higiena całego ciała.
  • Przeglądanie aktualnych wydarzeń, to mój codzienny rytuał.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.