fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Jednakże czy jednak że? Która forma jest poprawna?

Zapis niektórych wyrażeń w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi pisowni łącznej i rozdzielnej. Tak też jest w przypadku zwrotu będącego tematem poniższego tekstu. Która forma jest prawidłowa? Jednakże czy jednak że? O tym możecie przeczytać poniżej.

Jednakże czy jednak że? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna jest tylko forma jednakże.

Jednakże czy jednak że? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia? Jednakże czy jednak że?

Jedyna poprawną forma jest zapis łączy, to znaczy jednakże.

Słowo jednakże jest tak zwanym spójnikiem przeciwstawnym, który łączy dwa zdania lub ich części. Treści tych zdań są sobie wzajemnie przeciwne.

Wyraz jednakże składa się z dwóch części. Pierwszą jest spójnik jednak, natomiast drugą partykuła -że. Partykuła umieszczona na końcu słowa wzmacnia naszą wypowiedź. Całość z kolei tworzy jeden wyraz, który jest spójnikiem, dlatego prawidłową pisownią jednakże jest wariant z zapisem łącznym.

Synonimami do tego słowa jest np. pomimo to, mimo to, lecz.

Jednakże czy jednak że? Przykłady zdań

  • Na przystanek autobusowy mamy dość blisko, jednakże by się nie spóźnić, powinniśmy wyjść trochę wcześniej z domu.
  • Chciałbym pojechać z tą dziewczyną na wakacje, jednakże nie wiem, czy się na to zgodzi.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X