fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Trzeba by czy trzebaby? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Słowo trzeba oznacza jakąś powinność, która koniecznie musi zostać wykonana. Określa coś, co w danym momencie jest potrzebne, niezbędne. O ile pisownia słowa trzeba nie nastręcza trudności, tak już jego połączenie z cząstką –by staje się problematyczne. Która z tych form jest prawidłowa? Trzeba by czy trzeababy? Łącznie czy rozdzielnie? Z treści poniższego tekstu dowiecie się w jaki sposób poprawnie zapisać to wyrażenie.

Trzeba by czy trzebaby? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna jest tylko forma pisana rozdzielnie: trzeba by.

Trzeba by czy trzebaby? Poprawna forma

Konstrukcję trzeba by zawsze należy zawsze zapisywać oddzielnie, w myśl zasady, nakazującej stosowanie rozłącznego zapisu cząstki „-by” po nieosobowych formach czasownika (takich jak trzeba, można, warto).

Sformułowanie trzeba by jest złożone z nieosobowej formy czasownika, jaką jest trzeba, oraz z cząstki „-by” . Trzeba oznacza konieczność zachowania się w określony sposób albo coś, co należy lub wypada zrobić, a wręcz jest w danej chwili nawet obowiązkowe.

Po połączeniu słowa trzeba z cząstką „-by” powstaje tryb warunkowy czasu teraźniejszego. Aby utworzyć poprawnie brzmiącą konstrukcję, należy połączyć słowo trzeba z formą czasownika być (będzie, było) oraz z rzeczownikiem odmienionym w dopełniaczu albo z bezokolicznikiem.

Trzeba by czy trzebaby? Przykłady zdań

  • W przyszłym tygodniu mamy sprawdzian, więc trzeba by się na niego nauczyć.
  • Nasi rodzice będą niedługo obchodzić rocznicę ślubu, więc trzeba by kupić dla nich prezent.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.