fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Orginalny czy oryginalny? Która forma jest poprawna?

Wątpliwości językowe dotyczące poprawnej pisowni dotyczą przeróżnych słów. Niekoniecznie tych, w których można pomylić u z ó, h z ch, lub ż z rz. Z czego wynika błąd w zapisie wyrazu, który jest tematem poniższego tekstu poradnikowego? Który wariant pisowni jest prawidłowy? Orginalny czy oryginalny? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Orginalny czy oryginalny? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma oryginalny.

Orginalny czy oryginalny? Jak to zapisać? Poprawna forma

Jedyna poprawną formą jest zapis oryginalny.

Błąd ortograficzny polegający na stosowaniu wersji orginalny najprawdopodobniej jest skutkiem niestarannej, szybkiej wymowy, w której to samogłoska y po prostu zanika, nie jest przez nas wypowiadana. W mowie starannej, a co za tym idzie pisanej, jedyną poprawną formą jest zapis oryginalny.

Jeśli przyjrzymy się słowu które jest pierwowzorem przymiotnika oryginalny, to możemy zauważyć dlaczego ten wyraz zapisujemy z samogłoską y. Otóż, przymiotnik oryginalny jest wyrazem pochodzenia łacińskiego. Jego źródłem jest słowo orīginālis, co oznacza 'istniejący na początku; autentyczny. Występujące w łacińskiej wersji i w języku polskim zmieniło się w y.

Nie ma żadnej reguły tłumaczącej prawidłową pisownię przymiotnika oryginalny, więc trzeba się jej nauczyć, pamiętając o jego etymologii.

Przymiotnik ten oznacza, że coś jest wyjątkowe, nietypowe, niezwykłe, niebędące kopią, wyróżniające się.

Orginalny czy oryginalny? Przykłady zdań

  • Na urodziny dostałem od niej naprawdę oryginalny prezent.
  • Moja siostra na studniówkę kupiła sobie bardzo oryginalny strój.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.