fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Córka czy curka? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Słowo znajdujące się w tytule niniejszego poradnika językowego, to określenie relacji rodzinnej. Tym słowem nazywa się dziecko płci żeńskiej. Problem w zapisie togo wyrazu stanowi wybór między ó i u. Która z form jest tą prawidłową? Córka czy curka? Poniżej znajduje się odpowiedź wraz z potrzebnym wyjaśnieniem.

Córka czy curka? Która forma jest poprawna?

Poprawna forma to córka.

Córka czy curka? Poprawna forma

Pisownia przez ó i u jest jedną z najbardziej kłopotliwych kwestii związanych z poprawną ortografią języka polskiego. Który zapis tego słowa jest tym prawidłowym, córka czy curka?

Jedyną poprawną formą jest zapis córka. Pisownia tego słowa uwarunkowana jest historycznie. W związku z tym, nie ma w języku polskim żadnej zasady tłumaczącej tę pisownię. Dlatego też prawidłowej formy trzeba się po porostu nauczyć.

Zdrobnienia od słowa córka to: córeczka, córeńka, córuchna, córunia, córcia.

W języku istnieje również określenie córka chrzestna. To dziewczynka lub kobieta w stosunku do osób, które podają ją do chrztu, czyli rodziców chrzestnych.

Córka czy curka? Przykłady zdań

  • Lubię słuchać śpiewu Państwa córki. Ma bardzo piękny głos..
  • Zakochałem się w Państwa córce.
  • Chciałbym kiedyś mieć córkę.
  • Kocham cię, bo jesteś moją córką.

Sklep Nadwyraz.com

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.