fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Kontynuuj czy kontynułuj? Jak poprawnie to zapisać?

W języku polskim mamy takie wyrazy, których wymowa i pisownia nieco różnią się od siebie. To potrafi być pułapką, bo wówczas nietrudno o popełnienie błędu, a to może się zdarzyć nawet tym, którzy nie mają na co dzień większych problemów z gramatyką i ortografią. Jak to wygląda w przypadku tytułowego wyrazu? Kontynuuj czy kontynułuj? Która forma jest poprawna? Odpowiedź poniżej.

 

Kontynuuj czy kontynułuj? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna jest tylko forma kontynuuj.

Kontynuuj czy kontynułuj? Poprawna forma

Czasownik kontynuuj zapisywać wyłącznie przez uu. Jest to jedyna poprawna forma pisowni. Taki zapis jest wynikiem zasady odmiany grupy słów, które w swojej podstawowej formie zapisu zawierają zestawienie samogłosek uo. Zalicza się do nich między innymi kontynuować.

Podczas odmiany tych wyrazów nie można zmieniać ich tematu, który najczęściej kończy się samogłoską u. Zgodnie z obowiązującymi zasadami odmiany w języku polskim, możemy jedynie odmieniać jego końcówkę fleksyjną. Z tego względu podczas odmiany często powstaje zestawienie samogłosek uu.

Kontynuuj czy kontynułuj? Już wiesz jak jest poprawnie!

Kontynuuj to forma powstała od bezokolicznika kontynuować w trybie rozkazującym.

Czasownik kontynuować oznacza, że dany proces prowadzony jest bez przerwy dalej, albo został wznowiony po krótkiej pauzie. Może odnosić się także do działań prowadzonych przez człowieka.

Kontynuuj czy kontynułuj? Przykłady zdań

  • Przerwano nam rozmowę, ale teraz mamy już spokój, więc kontynuuj.
  • Nie zwracaj uwagi na to całe zamieszanie i kontynuuj przygotowania, bo inaczej tego dzisiaj nie skończysz.

Sklep Nadwyraz.com

Kontynuuj czy kontynułuj? Przykład z literatury

- Pozwól grupie przez chwilę w ciszy pomyśleć.

- Gdy ktoś odpowie, doceń wysiłek i kontynuuj rozmowę na dany temat. Np. poproś o podanie przykładów, o bardziej szczegółowy opis, o indywidualne opinie i wnioski.

- Jeśli przez dłuższą chwilę nikt nie odpowiada, poszukaj niewerbalnych sygnałów - często uczestnicy szkolenia nie chcą "wyrywać się do odpowiedzi", ale całymi sobą pokazują, że mają na dany temat coś do powiedzenia.

Rafał Szczepanik, Budowanie zespołu

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.