fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Lubią czy lubieją? Jak poprawnie to zapisać?

Czasownik lubić sprawia niektórym pewne problemy, gdy trzeba go odmienić przez osoby w liczbie mnogiej. Pojawiają się wtedy w użyciu dwie formy, lubią i lubieją. Jednak tylko jedna z nich jest prawidłowa. Wszyscy ci, którzy jednak nie wiedzą, która z nich jest właściwa, odpowiedź znajdą w poniższym poradniku.

Lubią czy lubieją? Która forma jest poprawna? Jak się pisze Polszczyzna.pl

Poprawna jest tylko forma lubią.

Lubią czy lubieją? Poprawna forma

Jedyną poprawną formą jest oczywiście zapis lubią.

Zapamiętać trzeba, że bezokolicznik lubić należy do czasowników grupy VI koniugacyjnej i kończy się na -ić (a nie: na -eć), stąd lubić, a nie lubieć. Dlatego jego formy osobowe czasu teraźniejszego mają na końcu -isz, -i, –imy, -icie:

Poprawna odmiana to więc: (ja) lubię, (ty) lubisz, (ona), (on), (ono) lubi, (my) lubimy, (wy) lubicie, (oni), (one) lubią.

Skąd zatem bierze się niepoprawna forma? Najczęściej mówią tak ludzie, którzy stosują analogiczną odmianę do trzeciej osoby liczby mnogiej czasownika umieć ma postać (one), (oni) umieją (a nie: umią), i niejako zrównują owo brzmienie z bezokolicznikiem lubić.

Nie da się ukryć, że forma lubieją występuje w języku ludzi niewykształconych i w słownikach jednomyślnie uznawana jest za błąd. Lubieją mówią przeważnie ci, dla których czasownik ten nazywa się lubieć. Poprawna forma brzmi jednak lubić. Można by w tym miejscu sparafrazować przysłowie: „Gdzie się lubią, tam się czubią” – nie: „(…) lubieją (…) czubieją”.

Lubią czy lubieją? Przykłady zdań

  • Julia i Wiktoria lubią biologię i geografię.
  • Moje siostry lubią kuchnię grecką.

Sklep Nadwyraz.com

Lubią czy lubieją? Przykłady z literatury

Ludzie lubią komplikować sobie życie, jakby już samo w sobie nie było wystarczająco skomplikowane.

Carlos Ruiz Zafón, Cień wiatru

Życie jest padołem płaczu, ale zdaje mi się, że są na nim ludzie, co lubią płakać.

Lucy Maud Montgomery, Ania z Szumiących Topoli

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X