Czym jest cringe? Wyjaśnienie i przykłady
Czym jest cringe? Trochę cringe’owo tego nie wiedzieć! To przecież anglicyzm, który zagościł w języku polskim już jakiś czas temu i na stałe zadomowił się w słownictwie nie tylko młodszego pokolenia. Choć cringe pojawia się w wielu opiniach i reakcjach na co dzień, to czy aby na pewno wiemy, co dokładnie oznacza? Przeczytajcie nasz artykuł, aby poznać prawdziwe znaczenie tego słowa i dowiedzieć się, jak używać go w odpowiednich kontekstach.
Cringe – czyli co? Znaczenie
Cringe (czyt. krindż) to w młodzieżowym slangu określenie używane do opisania sytuacji lub osoby, które sprawiają, że czujemy się niezręcznie, jesteśmy zażenowani lub mamy ochotę zapaść się pod ziemię z powodu tego, że są wyjątkowo niewygodne, niesmaczne lub nie na miejscu. Słowo to najczęściej odnosi się do zachowań, które są przesadzone, sztuczne lub wywołują poczucie wstydu u innych.
W social mediach wyraz cringe używany jest, by wyrazić negatywne uczucia wobec czegoś, co wydaje się pretensjonalne, dziecinne lub staroświeckie, a przez to wywołuje dodatkowe emocje u odbiorcy. Cringe pojawia się na przykład w kontekście oglądania memów, filmów czy zdjęć, które są uznawane za obciachowe lub przesadnie sztuczne.
Etymologia wyrazu cringe
UWAGA: Wyraz cringe używany jest nie tylko jako rzeczownik – w codziennej komunikacji pada również forma przymiotnikowa: cringe’owy/krindżowy oraz czasownikowa: cringe’ować/ krindżować.
Cringe – przykłady użycia wyrazu
Jak użyć wyrazu cringe w codziennych sytuacjach? Oto kilka przykładów:
- Nie wiem, czy widziałeś jej ostatnie stories, ale to już była gruba przesada. Cringe.
- Boże, co za cringe! Jak można było opublikować taki filmik?!
- Ona naprawdę uwierzyła, że to jest zabawne… No, taki cringe, że ja nie mogę…
- Jego żarty są cringe’owe. To nawet nie suchary. Nie wiem, czy mam się śmiać, czy płakać…
- Jej dzikie wygibasy na parkiecie były niepokojące. Strasznie cringe’ują mnie takie sytuacje.