fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Sprzed czy z przed? Wyjaśniamy, która forma jest poprawna

W poniższym tekście wyjaśniamy, która forma jest poprawna oraz jakie ma zastosowanie. Zachęcamy do lektury!

Sprzed czy z przed? Wyjaśniamy, która forma jest poprawna - Polszczyzna.pl

Trzy funkcje przyimka sprzed

Bez względu na to, co mamy na myśli, zawsze poprawną formą pisowni jest sprzed. Ten przyimek znajduje zastosowanie jako:

  • Przyimek komunikujący zmianę w umiejscowieniu danej osoby lub przedmiotu względem innego obiektu określanego za pomocą rzeczownika. Przykładem użycia takiej formy spójnika sprzed może być zdanie: Autobus uciekł mi sprzed nosa.

  • Przyimek określający fakt, że mówimy o czymś, co pochodzi z okresu wcześniejszego niż sytuacja nazwana w wypowiedzi rzeczownikiem. Innymi słowy z przyimka sprzed korzystamy wtedy, kiedy chcemy zaznaczyć na linii czasu pochodzenie pewnej rzeczy, posługując się konkretnym wydarzeniem, znanym odbiorcy naszej wypowiedzi. Taka forma sprzed znajduje się między innymi w zdaniu: Ten rytuał pochodzi jeszcze sprzed wielkiej wojny.

Sklep Nadwyraz.com

  • Przyimek przyłączający rzeczownik, informujący o okresie, który upłynął od wydarzenia, o którym mówimy, do chwili, w której się wypowiadamy. To znaczenie przyimka sprzed znajduje się na przykład w zdaniu: Oto moje zdjęcie klasowe sprzed piętnastu lat.

A więc: sprzed!

Jak sami widzicie, poprawną formą zapisu jest zapis sprzed. Przyczynkiem do popełniania błędów w używaniu tego przyimka bywa twierdzenie, że jego zapis zależy od sensu wypowiedzi. Ortografia w tym przypadku uśmiecha się do nas i ułatwia sprawę – zawsze bowiem piszemy tak samo!

Napisane przez

Autorka projektu społecznego „Ukraina – domy bez kobiet”, dziennikarka, autorka wywiadów i artykułów. Pisze wiersze, choć na razie do szuflady. Jest miłośniczką reportaży. Interesuje się Bliskim Wschodem i tematami społecznymi z naciskiem na ruchy feministyczne oraz pokłosie migracji zarobkowych i nie tylko.

X