Sprzed czy z przed? Wyjaśniamy, która forma jest poprawna
W poniższym tekście wyjaśniamy, która forma jest poprawna oraz jakie ma zastosowanie. Zachęcamy do lektury!

Trzy funkcje przyimka sprzed
Bez względu na to, co mamy na myśli, zawsze poprawną formą pisowni jest sprzed. Ten przyimek znajduje zastosowanie jako:
- Przyimek komunikujący zmianę w umiejscowieniu danej osoby lub przedmiotu względem innego obiektu określanego za pomocą rzeczownika. Przykładem użycia takiej formy spójnika sprzed może być zdanie: Autobus uciekł mi sprzed nosa.
- Przyimek określający fakt, że mówimy o czymś, co pochodzi z okresu wcześniejszego niż sytuacja nazwana w wypowiedzi rzeczownikiem. Innymi słowy z przyimka sprzed korzystamy wtedy, kiedy chcemy zaznaczyć na linii czasu pochodzenie pewnej rzeczy, posługując się konkretnym wydarzeniem, znanym odbiorcy naszej wypowiedzi. Taka forma sprzed znajduje się między innymi w zdaniu: Ten rytuał pochodzi jeszcze sprzed wielkiej wojny.
- Przyimek przyłączający rzeczownik, informujący o okresie, który upłynął od wydarzenia, o którym mówimy, do chwili, w której się wypowiadamy. To znaczenie przyimka sprzed znajduje się na przykład w zdaniu: Oto moje zdjęcie klasowe sprzed piętnastu lat.
A więc: sprzed!
Jak sami widzicie, poprawną formą zapisu jest zapis sprzed. Przyczynkiem do popełniania błędów w używaniu tego przyimka bywa twierdzenie, że jego zapis zależy od sensu wypowiedzi. Ortografia w tym przypadku uśmiecha się do nas i ułatwia sprawę – zawsze bowiem piszemy tak samo!