Defensywa czy defenzywa? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?
Tytułowy rzeczownik, który stanowi temat niniejszego tekstu poradnikowego, jest doskonale znany w głównej mierze wszystkim pasjonatom piłki nożnej. W każdym meczu możemy usłyszeć to słowo z ust komentatorów. Gdyby jednak zdarzyło się, że będzie trzeba zapisać to słowo, mogą pojawić się językowe rozterki. Defensywa czy defenzywa? Który wariant jest właściwy? Odpowiedź poniżej.
Defensywa czy defenzywa? Poprawna forma
Defensywa czy defenzywa? Która forma jest prawidłowa? Ta z bezdźwięczną spółgłoską s, czy może z dźwięczną spółgłoską z?
Poprawną formą jest wyłącznie defensywa. Jest to jeden z przypadków, gdzie pisownia nie znajduje uzasadnienia w regułach ortograficznych języka polskiego. Zapis tego rzeczownika jest uwarunkowany etymologią.
Defensywa pochodzi bezpośrednio od łacińskiego defensivus, to znaczy 'obronny'. Widzimy więc tutaj, że wyraz łaciński jest zapisywany przez spółgłoskę s. Taką samą formę stosujemy w polszczyźnie.
Defensywa czy defenzywa? Teraz już wiadomo!
Teraz warto poznać znaczenie defensywy.
- W ogólnym rozumieniu, defensywą nazywa się wszystkie możliwe działania, których celem jest obrona przed atakiem. Nie chodzi tu jednak o rękoczyny i fizyczną obronę. W tym ujęciu, wszelkie czynności stanowiące defensywę są często bierną postawą, która głownie polega na słownym przeciwstawianiu się krytyce albo odpieraniu kontrargumentów.
- W terminologii sportowej gdy mówi się o defensywie, to określa się w ten sposób tę część drużyny, która ma za zadanie niedopuszczenie do strzelenia bramki lub zdobycia punktów przez przeciwnika w czasie rywalizacji sportowej, najczęściej w grach zespołowych – zwykle w piłce nożnej. Innymi słowy jest to linia obrony danej drużyny.
Defensywa czy defenzywa? Przykłady zdań
- Podczas debaty jeden z polityków został zepchnięty do defensywy. Z trudem odpierał argumenty swoich adwersarzy.
- Chelsea Londyn dzięki świetnej defensywie wygrała mecz o mistrzostwo Anglii.
Defensywa czy defenzywa? Przykład z literatury
W czasie głębokiego kryzysu lat 70. i 80. zwolennicy wolnego handlu znaleźli się w defensywie, nawet na Wyspach, gdy okazało się, że towary amerykańskie i niemieckie coraz chętniej są kupowane. Dlatego Parlament brytyjski przyjął ustawę o markach handlowych, która zobowiązywała producentów-eksporterów do zaznaczania na towarze miejsca produkcji, np. made in Germany czy made in France. Jak się okazało - te oznakowania, które zresztą przyjęły się wkrótce w całym świecie, nie tylko nie powstrzymały konsumentów brytyjskich od kupowania zagranicznych towarów, lecz przeciwnie - zachęcały, gdyż teraz mieli pewność co do kraju ich pochodzenia.
Andrzej Chwalba, Historia Powszechna. Wiek XIX
Defensywa czy defenzywa? Przykład z prasy
Po podaniu od Bartosza Karwana, na mocny strzał zdecydował się Radosław Kałużny, ale bramkarz Chorwatów był dobrze ustawiony.
Chwilę później w opałach znalazł się Jerzy Dudek. Polska defensywa popełniła jedyny do przerwy poważniejszy błąd. Marko Babić dokładnie dośrodkował do Tomislava Marica. Ale napastnik Wolfsburga przegrał pojedynek z bramkarzem Liverpoolu.
Drugą połowę polska drużyna niespodziewanie rozpoczęła w niezmienionym składzie. Ale niewiele to zmieniło, gdyż obie drużyny przez wiele minut nie potrafiły skutecznie zaatakować.
Podziękowania dla chłopaków, „Dziennik Bałtycki”