fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Trzeba było czy trzebabyło? Która forma jest poprawna?

Zapis niektórych wyrażeń w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi pisowni łącznej i rozdzielnej. Tak też jest w przypadku zwrotu będącego tematem poniższego tekstu. Która forma jest prawidłowa? Trzeba było czy trzebabyło? Odpowiedź poniżej.

Trzeba było czy trzebabyło? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma: trzeba było.

Trzeba było czy trzebabyło? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia?

Wyrażenie trzeba było zapisujemy rozdzielnie.

Czasownik trzeba jest czasownikiem niewłaściwym (lub też ułomnym albo defektywnym, bo i takie nazwy funkcjonują), mającym ograniczoną odmianę, która zależy od czasownika być, z którym się łączy w różne formy fleksyjne. Zgodnie z zasadami języka polskiego tego typu wyrazy,  zawsze muszą być pisane rozdzielnie.

Trzeba jako czasownik niewłaściwy/ułomny/defektywny odmienia się tylko przez czasy i tryby, nie posiada bezokoliczników.

Trzeba było jest wyrażeniem odnoszącym się do jakiejś sytuacji w przeszłości, w których zaistniała konieczność wykonania jakiegoś działania.

Sklep Nadwyraz.com

Trzeba było czy trzebabyło? Przykłady zdań

  • Trzeba było nie zadawać się z tymi osobami, to nie miałabyś problemów.
  • Gdy Cię ostrzegałem, trzeba było mnie posłuchać.
  • Mówiłam, że trzeba było mu pomóc.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.