Przepiękny czy prze piękny? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?
Zapis niektórych wyrażeń w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi pisowni łącznej i rozdzielnej. Tak też jest w przypadku zwrotu będącego tematem poniższego tekstu. Która forma jest prawidłowa? Przepiękny czy prze piękny? Odpowiedź poniżej.
Przepiękny czy prze piękny? Poprawna forma
Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia?
Wyrażenie przepiękny poprawnie zapisujemy łącznie. Wynika to z jego budowy gramatycznej. Przymiotnik przepiękny jest podzielny słowotwórczo na przedrostek (prefiks) prze-, do którego został dołączony wyraz podstawowy, którym jest przymiotnik w stopniu równym – piękny. Stąd też po dodaniu formantu prze- do tematu piękny, został utworzony nowy wyraz przepiękny.
Przepiękny oznacza oczywiście niezwykle, wyjątkowo piękny. Jest to przymiotnik rodzaju męskiego. W rodzaju żeńskim ma formę przepiękna, natomiast w nijakim przepiękne.
Synonimy wyrazu przepiękny to: piękny, piękniutki, arcypiękny, pięknolicy, śliczny, śliczniutki, prześliczny, cudny, przecudny, cudowny, przecudowny, urodziwy, urokliwy, dorodny, ładny, atrakcyjny, krasny, krasnolicy, boski, rajski, pyszny, przepyszny, zjawiskowy, upojny, wspaniały, wyśmienity, świetny, prześwietny, doskonały, idealny, wyborny, przewyborny, pierwszorzędny, fantastyczny, genialny, fenomenalny, rewelacyjny, kapitalny, czarujący, kwitnący, olśniewający, porywający, zachwycający, jak z bajki/obrazka, buzi dać/wart, pierwszej klasy/wody, najwyższej próby.
Przepiękny czy prze piękny? Przykłady zdań
- Dziękuję Ci za przepiękny prezent. O takim właśnie marzyłem.
- Ta dziewczyna jest przepiękna! Bardzo bym chciał ją bliżej poznać i związać się z nią.
- Moja siostra potrafi śpiewać, ma przepiękny głos.
- Uwielbiam jesienne i zimowe wieczory, według mnie są przepiękne.