fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Przepiękny czy prze piękny? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Zapis niektórych wyrażeń w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi pisowni łącznej i rozdzielnej. Tak też jest w przypadku zwrotu będącego tematem poniższego tekstu. Która forma jest prawidłowa? Przepiękny czy prze piękny? Odpowiedź poniżej.

Przepiękny czy prze piękny? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna forma to przepiękny.

Przepiękny czy prze piękny? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna jest jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia?

Wyrażenie przepiękny poprawnie zapisujemy łącznie. Wynika to z jego budowy gramatycznej. Przymiotnik przepiękny jest podzielny słowotwórczo na przedrostek (prefiks) prze-, do którego został dołączony wyraz podstawowy, którym jest przymiotnik w stopniu równym – piękny. Stąd też po dodaniu formantu prze- do tematu piękny, został utworzony nowy wyraz przepiękny.

Przepiękny oznacza oczywiście niezwykle, wyjątkowo piękny. Jest to przymiotnik rodzaju męskiego. W rodzaju żeńskim ma formę przepiękna, natomiast w nijakim przepiękne.

Synonimy wyrazu przepiękny to: piękny, piękniutki, arcypiękny, pięknolicy, śliczny, śliczniutki, prześliczny, cudny, przecudny, cudowny, przecudowny, urodziwy, urokliwy, dorodny, ładny, atrakcyjny, krasny, krasnolicy, boski, rajski, pyszny, przepyszny, zjawiskowy, upojny, wspaniały, wyśmienity, świetny, prześwietny, doskonały, idealny, wyborny, przewyborny, pierwszorzędny, fantastyczny, genialny, fenomenalny, rewelacyjny, kapitalny, czarujący, kwitnący, olśniewający, porywający, zachwycający, jak z bajki/obrazka, buzi dać/wart, pierwszej klasy/wody, najwyższej próby.

Przepiękny czy prze piękny? Przykłady zdań

  • Dziękuję Ci za przepiękny prezent. O takim właśnie marzyłem.
  • Ta dziewczyna jest przepiękna! Bardzo bym chciał ją bliżej poznać i związać się z nią.
  • Moja siostra potrafi śpiewać, ma przepiękny głos.
  • Uwielbiam jesienne i zimowe wieczory, według mnie są przepiękne.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X