Dryga – co to jest? Co to znaczy? Definicja pojęcia, przykłady użycia
Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że dryga to przekręcony wyraz droga, jest zupełnie inaczej. Okazuje się, że pojęcie drygi używane jest jako określenie pewnego przedmiotu stosowanego w rybołówstwie. Czym jest dryga? Wyjaśnienia znajdziecie w poniższym tekście.
Przymiotnik patetyczny pochodzi od greckiego παθητικός [pathetikós] oznaczającego ‘wywierający wrażenie, wzruszający’, które z kolei jest wyrazem pokrewnym dla πάθος [páthos], co oznacza ‘doświadczenie; uczucie, namiętność; cierpienie’.
Dryga – czyli co? Co to jest? Co to znaczy? Definicja słowa
1 Drygą określa się rodzaj sieci rybackiej, którą zastawia się na rzekach i jeziorach. Jest jednym z typów tak zwanych sieci spławnych, to znaczy takich, które spławia się z prądem wody. Drygę wykonuje się z trzech płatów tkaniny sieciowej: dwóch zewnętrznych o dużych oczkach i jednego wewnętrznego o małych oczkach. W dawniejszych czasach, dzięki drydze łowiono także niektóre ptaki. Obecnie drygi używa się do połowu między innymi szczupaków, leszczy, linów oraz węgorzy. Inna nazwa tej sieci, z którą można się spotkać to drygawica. Przy pomocy tego rodzaju sieci można łowić ryby także pod lodem, a więc może być stosowana przez cały rok.
2 Dryga to także forma trzeciej osoby liczby pojedynczej pochodząca od czasownika drygać, który oznacza 'trząść się'.
Przykłady użycia wyrazu dryga w literaturze
„Czy może cierpieć miłośnie ostryga?”
Czemu nie? Siedząc w skorupie dziewiczej,
Marzy i wzdycha, i chuciami dryga.
George Gordon Byron, Don Juan