fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Ni stąd, ni zowąd – jak poprawnie to zapisać?

Większość z nas raczej nie ma problemu ze znaczeniem tytułowego wyrażenia. Jeśli wiemy co ono oznacza, wiemy też w jakich sytuacjach możemy go użyć, aby nasza wypowiedź miała sens. Jednak nie każdy wie jak prawidłowo je zapisać. W przestrzeni publicznej można znaleźć wiele wariantów zapisu, jednak tylko jeden jest poprawny. Który? Odpowiedź w poniższym poradniku.

Ni stąd, ni zowąd - zasady poprawnej pisowni

Obie formy są poprawne.

Ni stąd, ni zowąd – poprawna forma pisowni

Jeśli przejrzymy różne pisemne wypowiedzi chociażby w różnych serwisach internetowych, zauważymy, że zapis tego wyrażenia przybiera różne formy, często błędne.

Ni stąd ni zowąd, ni z tąd ni z owąd, ni ztąd ni zowąd, ni ztąd ni z owąd. Takie właśnie formy pojawiają się wśród użytkowników języka polskiego. Która z nich jest poprawna?

Jedyną prawidłową formą pisowni tego wyrażenia jest ni stąd, ni zowąd. Co oznacza to wyrażenie? Ni stąd, ni zowąd to tyle, co nagle, niespodziewanie, z niewiadomych powodów/przyczyn.

Ni stąd, ni zowąd. Przykłady zdań

  • Ni stąd, ni zowąd zaczął opowiadać głupie dowcipy.
  • Idąc na spacer ni stąd, ni zowąd ktoś mnie zawołał. To była dziewczyna, o której właśnie myślałem.

Ni stąd, ni zowąd. Przykłady z literatury

Becky wzdrygnęła się i z trwożnym westchnieniem otworzyła oczy. Nie zdawała sobie sprawy z tego, że dotąd spała. Wszak usiadła tylko na chwilę, by rozkoszować się ciepłem i blaskiem ogniska — a oto nagle znalazła się ni stąd, ni zowąd wobec tej strojnej uczennicy, co siedziała obok niej, niby jakaś różowa wróżka, patrząc w nią zaciekawionymi oczyma!…

Frances Hodgson Burnett, Mała księżniczka

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.