fbpx

Kimkolwiek czy kim kolwiek? ? Jak to zapisać? Poprawna forma

Kolejne słowo, którego poprawna pisownia budzi wątpliwości. Która wersja jest prawidłowa? Pisana łącznie czy rozdzielnie? Jak zapamiętać poprawną pisownię? Z pomocą przychodzi poniższy tekst. Znajdziecie w nim wszystkie potrzebne wiadomości.

Kimkolwiek czy kim kolwiek? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna jest tylko forma kimkolwiek.
Sklep Nadwyraz.com

Kimkolwiek czy kim kolwiek? Jak to zapisać? Poprawna forma

Jedyną poprawną formą zapisu jest pisownia łączna, a więc kimkolwiek.

Kimkolwiek jest to odmieniona w narzędniku lub w miejscowniku, w rodzaju męskim i nijakim forma zaimka ktokolwiek. Z jego pomocą wyrażamy naszą obojętność wobec doboru osoby lub też zupełną dowolność w tym kierunku.

Jak można zapamiętać poprawną pisownię kimkolwiek? Otóż, pomocna tutaj jest obowiązująca w języku polskim reguła, która mówi, że wszystkie wyrazy zawierające cząstkę -kolwiek, na przykład: cokolwiek, gdziekolwiek, kogokolwiek, zapisujemy łącznie.

Być może niepoprawna pisownia jest wynikiem skojarzenia z tytułem amerykańskiego serialu animowanego z 2002 roku „Kim Kolwiek” (ang. „Kim Possible”), który opowiada o nastolatce będącej tajną agentką. Należy jednak pamiętać, że polskie tłumaczenie tytułu serialu jest jedynie grą słów.

Kimkolwiek czy kim kolwiek? Przykłady zdań

  • Z kimkolwiek bym na ten temat nie rozmawiał, każdy uważa, że postąpiłem właściwie.
  • Możesz zostać kimkolwiek chcesz!

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

Kimkolwiek czy kim kolwiek? Przykład z literatury

— Więc dobrze, kimkolwiek jesteś, jesteś bezpieczny pod moim dachem — odparł poważnie pan domu, idąc za bezwiednym uczuciem, które człowiek nie zawsze umie sobie wytłumaczyć.

Honoré de Balzac, Kobieta trzydziestoletnia

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X