Dykteryjka – co to takiego? Definicja, synonimy, przykłady
Współcześnie już chyba mało kto zna słowo dykteryjka i używa go w codziennej mowie. A jak to jest w Waszym przypadku, drodzy czytelnicy? Znacie? Używacie? Jeśli jest to Wasz pierwszy kontakt z dykteryjką, to w niniejszym tekście znajdziecie informacje, które zapoznają Was z definicją tego słowa. Poznacie też synonimy tego wyrazu.
Dykteryjka – co to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa
Dykteryjka jest to zabawne, krótkie opowiadanie. W dykteryjce opisane jest jakieś zabawne zdarzenie. Obecnie dykteryjkę najczęściej nazywa się anegdotą. Dykteryjki stanowiły nieodłączny element rozmów w dawnej Polsce.
Dykteryjka – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest dykteryjka, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:
- anegdota,
- historyjka,
- opowiadanie.
Wyrazy pokrewne
- Dykteryjkarz.
Przykłady użycia słowa dykteryjka
Wierzaj mi, że pozyskacie we mnie dzielnego, wiernego i godnego towarzysza. Zresztą dość spojrzeć na mnie. Jestem wszak człekiem urodziwym, a nie żadnym ułomkiem. Oblicze mam świeże jak róża, a przy tym jestem doktorem medycyny, których jak mi się zdaje, niewielu między sobą macie. Znam wiele dykteryjek i pięknych piosenek.
Giovanni Boccaccio, Dekameron
Cyprianow rozstał się z nami też któregoś dnia i wybrał się na swoją wyprawę. Żuk kupił przenośny warsztat do ostrzenia kos i sierpów i wybrał się w podróż po wsiach i futorach. Był on milczący w naszym kole i zaczynał dopiero mówić wśród ludu. Tu sypał anegdotkami i dykteryjkami, przy tym zawsze w doskonale zachowanym dialekcie.
Stanisław Brzozowski, Płomienie
Kielichy krążą coraz gęściej, wiwaty następują po wiwatach, policzki stają się podobne różom, a oczy brylantom. Chwilami to ten, to ów z dykteryjką jakąś występuje, zatrzymując na niej przez chwilę uwagę ogólną. Potem wezbrana fala głosów zagłusza go i znów nad wszystkim hałas panuje niesforny.
Wiktor Teofil Gomulicki, Cudna mieszczka