fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Jak napisać opowiadanie. Dobre rady dla początkujących

Pisanie opowiadań wydaje się albo koniecznością, albo niemożliwym dokonaniem. Jednak my chcemy pokazać, że tak naprawdę to nic strasznego. W naszym artykule znajdziecie zarówno typy opowiadań, jak i rady, w jaki sposób poprowadzić akcję, aby była ciekawa dla czytelnika. Jak napisać takie opowiadanie?

Jak napisać opowiadanie. Dobre rady dla początkujących - Polszczyzna.pl

Jak napisać opowiadanie, czyli opowiadanie i jego rodzaje

Bez względu na to, jaki rodzaj opowiadania chcesz napisać, musisz pamiętać o tym, aby tekst był trójdzielny. To znaczy, że powinien mieć wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Byłoby dobrze, żeby opowiadanie miało chwytliwy tytuł. Oczywiście często się zdarza, że tytuł zostaje nam narzucony z góry – wówczas najlepiej pozostawić go w pierwotnej formie.

Wyróżniamy trzy rodzaje opowiadań:

1 Opowiadanie oparte na własnych przeżyciach

Jak napisać opowiadanie oparte na naszych przeżyciach? To bardzo proste, w dodatku jedynym naszym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

  • Wstęp

We wstępie powinny się znaleźć podstawowe informacje na temat miejsca, w którym się znajdujemy bądź znajdowaliśmy. Możemy też dodać emocje, które nam towarzyszyły, i podziałać na wyobraźnię naszego czytelnika poprzez opis otoczenia. Powinieneś jednak pamiętać, żeby nie wszystko od razu „podać na talerzu”. Wstęp ma być formą zachęty czytelnika do przeczytania tekstu. Załóżmy, że piszesz opowiadanie na temat kradzieży, której byłeś świadkiem tego lata. We wstępie mogą się wówczas znajdować informacje na temat pory roku, dnia, miesiąca, miejsca, w którym się znajdowałeś, i przyczyny Twojej obecności, np.:

Wakacje w tym roku były wspaniałe. Temperatura na zewnątrz przypominała iście włoską, a moja opalenizna sprawiała wrażenie, jakbym właśnie stamtąd wrócił. Całe wakacje towarzyszyła mi moja przyjaciółka Iza, z którą podróżując stopem, odwiedziliśmy najpiękniejsze zakątki naszego kraju (…). Niestety sielską atmosferę zakończył pewien sierpniowy dzień. Różnił się on od pozostałych nie tylko tym, że była okropna ulewa, ale również dlatego, że poznałem swoje zupełnie nowe oblicze.

Jak widać, w tym przykładowym wstępnie czytelnik w dalszym ciągu nie wie, jak potoczy się historia, a mimo to dowiaduje się ciekawostek na temat bohatera.

  • Rozwinięcie

W rozwinięciu najważniejsze jest kontynuowanie rozpoczętej we wstępie narracji. W naszym przypadku może to być opis zastanej sytuacji, dialogi bohatera z jego przyjaciółką Izą, a także rozwiązanie. Musimy zaznaczyć, co zrobiliśmy, widząc złodzieja, jaka była nasza reakcja, a także, czy został on złapany i przez kogo. Pamiętaj również o korzystaniu z czasowników dokonanych, które dodadzą dynamizmu naszej historii. Czytelnik musi czuć się tak, jakby był tam razem z Tobą.

  • Zakończenie

Zakończenie powinno być krótkim podsumowaniem historii. Możemy napisać, w jaki sposób ta historia na nas wpłynęła i czy postąpilibyśmy tak samo ponownie. W przypadku naszej historii o kradzieży możemy wyrazić swoją wiarę w to, że ludzie będą kiedyś lepsi, albo cieszyć się z pozytywnego zakończenia, jeżeli takie wymyślimy.

2 Opowiadanie twórcze na podstawie literatury, filmu, komiksu itd.

Ten rodzaj opowiadania również wymaga trójdzielności i dotyczy dopisania dalszej historii bądź losów bohaterów konkretnego dzieła. W tym przypadku również ogromną rolę odgrywa wyobraźnia.

  • Wstęp

Może wyglądać podobnie jak w przykładzie pierwszym. Również nie możemy zdradzić czytelnikowi wszystkiego od razu i powinniśmy dozować emocje. Ten rodzaj opowiadania może być napisany zarówno w pierwszej osobie, np. w opisie, jak spędziliśmy dzień z bohaterami:

Wraz z Harrym Potterem pobiegliśmy szukać Hermiony. Niestety nie było jej w mieszkaniu, które wynajmuje z Ronem.

Możemy również pisać w trzeciej osobie, opisując historię z punktu widzenia obserwatora:

Harry Potter pobiegł na poszukiwania Hermiony. Niestety nie mógł jej znaleźć w mieszkaniu, które wynajmuje z Ronem.

  • Rozwinięcie

Podobnie jak w przykładzie pierwszym tu również należy skupić się na akcji, jej rozwoju, emocjach naszych bądź opisywanych bohaterów. Pamiętaj także o spójności tekstu, aby rozwinięcie wynikało ze wstępu.

  • Zakończenie

W tym przypadku również możesz posłużyć się radami o tym, jak napisać opowiadanie twórcze, oparte na własnych przeżyciach.

3 Opowiadanie odtwórcze na podstawie literatury, komiksu, filmu itd.

W tym przypadku także należy zastosować trójpodział tekstu. Ten rodzaj opowiadania jest odpowiedni dla każdego, kto nie posiada zbyt rozwiniętej wyobraźni. Jak napisać opowiadanie odtwórcze na podstawie konkretnego dzieła? Otóż w dużej mierze przypomina ono streszczenie. Musimy pamiętać o tym, że zarówno treść, jak i imiona bohaterów czy wydarzenia nie mogą ulec zmianie. We wstępie powinniśmy zawrzeć informacje o autorze, ciekawostki, tytuł książki, filmu etc., a także być krótkim wprowadzeniem do opisywanej sytuacji, które pojawi się w rozwinięciu. Zakończenie natomiast to podsumowanie ogólne, emocje, które nam towarzyszyły, a także stwierdzenie, czy warto było poznać tę historię.

Sklep Nadwyraz.com

Jak napisać opowiadanie kreatywnie?

W kreatywnym pisaniu zawsze pomaga empatia. Jeżeli piszemy dalsze losy bohatera książki – postarajmy się go zrozumieć i postawić się na jego miejscu. Opiszmy go tak, jakbyśmy razem z nim przeżywali przedstawianą przygodę lub co najmniej mogli go obserwować z boku. Gdy piszemy opowiadania oparte na naszych własnych przeżyciach, piszmy tak jak do swojego pamiętnika, do którego będziemy chcieli wrócić za kilka lat. Gdy historia jest zmyślona, wyobraźmy sobie nasze zachowania, pogodę, nasz ubiór mimikę itd. To pomoże nam stworzyć mały świat wyobraźni, który następnie będziemy w stanie przelać na papier. Pomocne mogą okazać się także notatki w formie planu opowiadania lub mapa myśli.

Mamy nadzieję, że taki poradnik o tym, jak napisać opowiadanie, będzie dla Was przydatny. A może napisaliście jakieś opowiadania, którymi chcecie się pochwalić? Czekamy na Wasze komentarze!

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.

X