fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Odhaczone czy odchaczone? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Pisownia wyrazów z 'ch' i 'h' sprawia pewne problemy, gdyż obie te głoski wymawiamy tak samo. Z tego powodu nietrudno o błąd ortograficzny. Która forma jest w tym przypadku poprawna? Odhaczone czy odchaczone? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Odhaczone czy odchaczone? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma odhaczone.

Odhaczone czy odchaczone? Poprawna forma

Którą formę wybrać by nasza pisemna wypowiedź nie zawierała błędu ortograficznego? Tę ze spółgłoską ‘h’ czy może raczej dwuznak ‘ch’? Poprawną formę pisowni stanowi w tym przypadku wyłącznie wariant odhaczone, czyli ten, który zapisujemy przez ‘h’. Prawidłowa forma to więc odhaczone.

Wytłumaczenie tego wcale nie jest skomplikowaną sprawą. Czasownik odhaczone jest wyrazem pokrewnym od słowa hak, który oczywiście zapisujemy również przez ‘h’. Pisownia tego rzeczownika jest związana z jego etymologią, czyli pochodzeniem.

Sam wyraz hak wywodzi się od niemieckiego Haken, dlatego również w języku polskim stosujemy zapis identyczny jak w języku oryginalnym.

Wróćmy jednak do czasownika odhaczone.  Jest on używany głównie w mowie potocznej. Odhaczone oznacza postawić znaczek, zwykle w kształcie litery v, odnotowując w ten sposób czyjąś obecność lub załatwienie jakiejś bieżącej sprawy. Innymi słowy coś odhaczone to zrealizowane, ukończone, gotowe, wykonane, zrobione.

W dosłownym rozumieniu to po prostu zdjąć coś, jakiś przedmiot  z haka, z haczyka.

Sklep Nadwyraz.com

Odhaczone czy odchaczone? Przykłady zdań

  • Zanim pójdziemy do kasy, sprawdź czy na naszej liście zakupów wszystkie punkty są już odhaczone.
  • Weronika ma jeszcze dwie rzeczy do zrobienia, więc nie są odhaczone na jej planie dnia.
  • Helena sprawdza czy każde nazwisko na liście obecności jest odhaczone.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.