Dżakuzi czy jacuzzi? Która forma jest poprawna?
Tę nazwę znają chyba wszyscy. W języku polskim używamy jej w dwóch znaczeniach. Pierwsze to potoczne określenie wanien posiadających funkcję z hydromasażu, czyli rodzaju masażu wodnego. Drugie oznacza też samą kąpiel w takiej wannie. Jako że jest to słowo obcego pochodzenia, poprawna pisownia może nie być dla wszystkich taka oczywista jak mogłoby się to wydawać. Skąd pochodzi nazwa tej wanny i jak ją prawidłowo zapisać? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.
Dżakuzi czy jacuzzi? Jak to zapisać? Poprawna forma
Poprawną formą zapisu tego wyrazu jest jacuzzi. Jeżeli zaś chodzi o wymowę tego słowa, to wymawiamy [dżakuzi].
Słowo jacuzzi jest w języku polskim nieodmienne. We wszystkich przypadkach polskiej deklinacji, zarówno w liczbie pojedynczej jaki i liczbie mnogiej ma postać jacuzzi.
Jacuzzi jest słowem zapożyczonym z języka włoskiego. Nie jest jednak wyrazem o jakimś konkretnym znaczeniu. Nazwa ta pochodzi bowiem od nazwiska twórcy tego urządzenia. Roy Jacuzzi, bo o nim mowa, był Włochem, który wyemigrował do USA. W 1968 roku wynalazł i opatentował to urządzenie do kąpieli. Natomiast pierwsze jacuzzi zostało wyprodukowane w 1970 roku.
Jacuzzi stanowi jedno z podstawowych urządzeń w spa. Jacuzzi często wchodzi w skład kompleksów basenowych oraz aquaparków. Dysze, będące elementem jacuzzi, z których pod dużym ciśnieniem wypływają strumienie wody, masują kąpiącą się osobę. Pozwala to zrelaksować i odprężyć się.
Dżakuzi czy jacuzzi? Przykłady zdań
- Przykłady z użyciem wierzę:
- Koleżanki zmęczone po całym tygodniu postanowiły udać się do spa i wziąć kąpiel w jacuzzi.
- Hotel oferuje dla swoich klientów takie usługi jak: jacuzzi, sauna, siłownia i basen.
- Moje znajome małżeństwo planuje kupić sobie własne jacuzzi do wyposażenia łazienki.
- Ta wanna posiada również funkcję jacuzzi.