fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

W czwartek czy we czwartek? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Raczej nikt nie ma żadnych, nawet najmniejszych wątpliwości, że poprawnie mówimy tylko w poniedziałek i w piątek. Nikomu nie przyjdzie do głowy, żeby powiedzieć  „we poniedziałek” ani „we piątek”. Ale jeżeli chodzi o dni tygodnia takie jak wtorek, środa i czwartek, to już nie dla wszystkich i nie zawsze jest to takie oczywiste. Jak jest poprawnie: w czwartek czy we czwartek? Czy poprawne mogą być obie formy? Odpowiedź znajdziecie w treści niniejszego artykułu.

W czwartek czy we czwartek? Która forma jest poprawna?

Poprawna są obie formy w czwartek i we czwartek.

W czwartek czy we czwartek? Poprawna forma

Przyimki, które zapisujemy przed nazwami dni tygodnia potrafią sprawić trochę problemów. Kiedy wybrać w, a kiedy we?

W przypadku czwartku mamy całkowitą dowolność, ponieważ obie formy, zarówno w czwartek, jak i we czwartek są jak najbardziej poprawne. Mogą być więc stosowane wymiennie. Częściej jednak używana jest forma w czwartek. Forma we czwartek jest spotykana znacznie rzadziej.

Ta sama zasada dotyczy środy. Tutaj również możemy mówić na dwa sposoby: w środę oraz we środę. W przypadku wtorku poprawna jest tylko forma we wtorek.

Reasumując, poprawnie mówimy i piszemy: w poniedziałek, we wtorek, w środę albo we środę, w czwartek lub we czwartek, w piątek, w sobotę, w niedzielę.

Sklep Nadwyraz.com

W czwartek czy we czwartek? Przykłady zdań

  • W czwartek mam siedem lekcji.
  • Czy mogłabyś się ze mną spotkać we czwartek?
  • Dlaczego w czwartek nie było Cię w szkole?
  • We czwartek odwiedziła mnie moja siostra.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X