fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Dziewczynom czy dziewczyną? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Dziewczynom czy dziewczyną? Który z tych wariantów jest prawidłowy? Te wątpliwości są jednymi z najczęstszych jeśli chodzi o poprawność językową. Można to zauważyć zwłaszcza w komentarzach w Internecie. Niestety użytkownicy języka polskiego nagminnie popełniają błąd, myląc te dwie formy. Niniejszy artykuł powinien raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące poprawnej wersji. Jeżeli jesteście w gronie tych osób, które nie wiedzą, która z tych form jest prawidłowa, koniecznie przeczytajcie niniejszy poradnik.

Dziewczynom czy dziewczyną? Która forma jest poprawna?

Poprawne są obie formy. Każda z nich zależy od kontekstu.

Dziewczynom czy dziewczyną? Poprawna forma

Przechodząc od razu do rzeczy, poprawne są obie formy i dziewczynom, i dziewczyną. Jednak zdecydowanie należy podkreślić to, że każdej z tych form używa się w innym kontekście. Zatem w żadnym wypadku nie można ich wymiennie sobą zastępować! To bardzo rażący błąd, z którego tylko nieliczni zdają sobie sprawę. Ponadto każda z tych form występuje w innej liczbie i w innym przypadku.

Wiele osób używa tylko jednej z nich uznając tę drugą za niepoprawną. Jak to wygląda? Albo używają formy dziewczyną zarówno gdy stosują liczbę pojedynczą jak i liczbę mnogą, albo formy dziewczynom również jako formy i liczy pojedynczej, i liczby mnogiej. Pora raz na zawsze rozwiązać ten problem.

Forma mająca postać dziewczyną, to słowo dziewczyna w liczbie pojedynczej w bierniku (kogo? co?) oraz narzędniku (kim? czym?).

Forma mająca postać dziewczynom, to liczba mnoga słowa dziewczyny w celowniku (komu? czemu?).

Sklep Nadwyraz.com

Dziewczynom czy dziewczyną? Przykłady zdań

Przykłady z użyciem formy dziewczyną

  • Moja siostra jest bardzo dobrą, sympatyczną, mądrą i piękną dziewczyną.
  • Spotkałem się i rozmawiałem z dziewczyną, na której mi zależy.

Przykłady z użyciem formy dziewczynom

  • Dziewczynom z naszej klasy udało się wygrać konkurs ortograficzny.
  • Jeżdżąc autobusem do szkoły, zawsze ustępowałem miejsca dziewczynom.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.