Ekscentryczny – znaczenie wyrazu, synonimy i przykłady użycia
Ekscentryczny, czyli jaki? Słowo wydaje się być oryginale, co zbliżone jest w zasadzie do jego znaczenia. Sprawdźcie, co możemy nim określić, jakimi synonimami zastąpić i w jakich kontekstach użyć. Przeczytajcie nasz artykuł, w którym zebraliśmy wyczerpującą ilość tłumaczeń i przykładów dla wyrazu ekscentryczny. Zapraszamy do lektury!
Co oznacza ekscentryczny? Definicja i etymologia wyrazu
Ekscentryczny jest określeniem na coś, co wydaje się dziwaczne – może to być zarówno zachowanie, poglądy, jak i wygląd czy strój. Ekscentryczny to również celowo udziwniony, czyli taki, który oryginalnie wygląda bądź postępuje w odmienny, tzn. sprzeczny z na ogół przyjętymi zasadami i normami, sposób.
Przymiotnik ekscentryczny ma dość ciekawą etymologię, pochodzi bowiem od łacińskiego słowa excentricus, które oznacza ‘odśrodkowy’. Takie dosłowne znaczenie występuje na przykład w fizyce, w której ekscentryczny odnosi się do charakterystyki niemającej środka, odśrodkowej i mimośrodowej.
Co więcej, w sporcie istnieje określenie ruchu ekscentrycznego, dlatego można spotkać się z takimi pojęciami jak: trening ekscentryczny czy faza ekscentryczna oznaczającymi moment, w którym mięsień jest rozciągany (czyli wówczas, gdy ruch mięśnia jest odwrotny do poprzedniego/ wykonywanego wcześniej).
Ekscentryczny – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy ekscentryczny, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
- Oryginalny,
- osobliwy,
- dziwny/ dziwaczny/ przedziwny,
- cudaczny/ cudacki,
- zdziwaczały/ udziwniony,
- ekstrawagancki,
- nietuzinkowy,
- wymyślny,
- wyszukany,
- zaskakujący,
- fantazyjny,
- nietypowy,
- niezwykły/ niezwyczajny.
Ekscentryczny – wyrazy pokrewne
- Ekscentryzm,
- ekscentryk,
- ekscentryczka,
- ekscentrycznie,
- ekscentryczność.
Ekscentryczny – połączenia wyrazowe
- Zbyt/ wyjątkowo/nieco/ trochę ekscentryczny,
- ekscentryczny naukowiec/ badacz/ biznesmen/ milioner/ profesor,
- ekscentryczna osoba/ osobowość/ postać,
- ekscentryczne zachowanie/ życie/ poglądy,
- ekscentryczne stroje.
Ekscentryczny – przykłady użycia wyrazu w zdaniach
By przybliżyć kontekst, w jakim występuje wyraz ekscentryczny, podajemy kilka przykładów zdań. Oto one:
- Nasz profesor matematyki miał doprawdy ekscentryczny wygląd – ubierał się niechlujnie, miał zawsze rozczochraną czuprynę i brudne okulary, które ciągle zsuwały mu się na nos.
- To prawdziwa damulka – uwielbia przykuwać uwagę wszystkich swoimi nader ekscentrycznymi fryzurami i wymyślnymi strojami czy kapeluszami.
- Miał ekscentryczne upodobania – codziennie rano przy akompaniamencie muzyki poważnej karmił swojego kota łyżeczką!
- On zachowuje nieco dziwacznie, nie uważasz? Myślę, że to dość ekscentryczna postać w naszym gronie.
Ekscentryczny – przykłady użycia wyrazu w literaturze
Monte Christo uśmiechnął się.
– Długo myślałem o czym innym – ciągnął Albert. – Franz lubi rzeczy ekscentryczne, chciałem go jakoś rozkochać w pannie Danglars; ale choć napisałem do niego cztery ogniste listy, Franz niezachwianie odpowiadał mi: „Jestem ekscentryczny, to prawda, ale ekscentryczność moja nie posuwa się do tego stopnia, abym złamał dane raz słowo”.
Aleksander Dumas, Hrabia Monte Christo, 1844
Phileas Fogg wygrał więc dwadzieścia tysięcy funtów. Ale po drodze wydał blisko dziewiętnaście tysięcy funtów, zatem zysk pieniężny był nieznaczny. Jednak, jak mówiliśmy, ekscentryczny dżentelmen nie szukał w tym zakładzie zysku, lecz walki. A te tysiąc funtów, które mu zostały, podzielił pomiędzy uczciwego Obieżyświata a nieszczęsnego Fixa, do którego nie żywił już urazy.
Juliusz Verne, W 80 dni dookoła świata, 1872