fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Jak się pisze weekend?? Jak to zapisać?

Weekend to anglicyzm, więc jego pisownia może sprawiać problemy co niektórym użytkownikom języka polskiego. Czy istnieje inny wariant zapisu tego słowa? W tym tekście znajdziecie odpowiedź jak zapisać to słowo.

Jak się pisze weekend? Poprawny zapis

Poprawna jest tylko forma pisana łącznie: weekend.

Jak się pisze weekend?

Otóż, tutaj odpowiedź brzmi zapisujemy je przez w na początku oraz dwa e. Mimo że wiele słów zapożyczonych z obcych języków zostaje dostosowanych do polskiej pisowni, wyraz weekend pozostał niezmieniony. A zatem pisownia różni się od wymowy. Natomiast odmiana słowa weekend jest zgodna z regułami polskiej deklinacji.

Weekend to wyraz pochodzący z języka angielskiego oznaczający koniec tygodnia (week - tydzień, end - koniec). Weekendem nazywamy okres dwóch dni tygodnia, czyli sobotę i niedzielę. Ale są czasem od tego wyjątki. W Polsce mamy też tak zwane długie weekendy. Występujące w okolicach różnych świąt religijnych czy państwowych (Boże Narodzenie, Boże Ciało, Święto Konstytucji 3 maja, Wniebowzięcie NMP/Święto Wojska Polskiego, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości). Wszystko zależy od układu kalendarza w danym roku.

Jak się pisze weekend? Przykłady zdań

  • Masz jakieś plany na weekend?
  • Moja siostra cały weekend spędzi ze swoją przyjaciółką.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X