fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Każą czy karzą? Jak to zapisać? Poprawna forma

Karać i kazać to dwa czasowniki, które w trzeciej osobie liczby mngoiej, przybierają niemalże identyczną formę. Podobieństwo tych dwóch słów jest przyczyną tego, że pojawiają się wątpliwości dotyczące poprawności zapisu. Który z tych czasowników jest zapisany bezbłędnie? Każą? Karzą? A może oba? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Każą czy karzą? Która forma jest poprawna?

Poprawna są obie formy. Zależą od kontekstu.

Każą czy karzą? Jak to zapisać? Poprawna forma

W języku polskim występują obydwa czasowniki. Zarówno każą jak i karzą są formami jak najbardziej poprawnymi. Choć oba wyrazy brzmią identycznie, nie można stosować ich wymiennie, ponieważ oznaczają zupełnie coś innego. Można więc wywnioskować z tego, że każdego z nich używamy w innym kontekście.

Jedno pochodzi od kazać, drugie od karać. Ta wydawałoby się niewielka różnica, jest jednak bardzo znacząca. Warto więc zapoznać się z regułami stosowania i zapisu każdego z tych wyrazów.

Każą  pochodzi od czasownika kazać i oznacza polecenie komuś wykonania jakiejś czynności lub zmuszenie kogoś do tego słowami lub swoim zachowaniem. Forma każą to jego odmiana w trzeciej osobie liczby mnogiej (oni, one). W tym przypadku dochodzi do wymiany głoski z na ż.

Karzą pochodzi od czasownika karać, i oznacza stosować jakiś środek wychowawczy lub represyjny wobec kogoś, kto zachował się nieodpowiednio lub zawinił w inny sposób. Forma karzą to jego odmiana w trzeciej osobie liczby mnogiej (oni, one). W tym przypadku dochodzi do wymiany głoski r na rz.

🤓 Sprawdź ofertę naszych e-booków:

Każą czy karzą? Przykład zdań

Przykłady z użyciem każą

  • Rodzice często każą swoim dzieciom, żeby posprzątały swoje pokoje.
  • Nauczyciele każą uczniom uczyć się na bieżąco.

Przykłady z użyciem karzą

  • Za łamanie przepisów drogowych, policjanci karzą mandatami.
  • Za nieodpowiednie zachowanie, nauczyciele karzą uczniów obniżoną oceną ze sprawowania.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.