fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Euforia – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Co to jest euforia? Czy zawsze ma wydźwięk pozytywny? Jacy autorzy nie bali się omawianego słowa? Jakimi synonimami można zastąpić ten rzeczownik? To tylko część pytań – w artykule odpowiadamy na znacznie więcej!

euforia co to jest czym jest znaczenie słowa definicja słowa słownictwo euforii odmiana przykłady użycia wyrazy pokrewne wpadać w euforię hasło do krzyżówki inaczej słownik Polszczyzna.pl

Euforia – czy łatwo osiągnąć ten stan?

Euforia powstaje w efekcie uwalniania się dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. Chwilowe uczucie szczęścia jest wywoływane także przez odpowiednią dawkę endorfin. Te z kolei najczęściej dają o sobie znać po zainicjowanym wysiłku fizycznym, m.in. podczas sportu. Zdarza się też, że euforia to objaw niepokojący... Dlaczego szczęście może okazać się szkodliwe? Dowiecie się już za chwilę!

Euforia – co to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa

1Euforia – stan bardzo radosnego podniecenia, dobrego nastroju. Osoby, które w danej chwili przeżywają euforię, nierzadko mają świetny humor, są skore do żartów i pozytywnie wypowiadają się na temat poszczególnych sfer życia.

2Euforia to również stan pozornie nienagannego samopoczucia o podłożu chorobowym. Towarzyszy mu często nadpobudliwość. Ten rodzaj euforii można dostrzec m.in. u osób chorych na schizofrenię.


Euforia – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest euforia, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

Część z nich odnosi się do pierwszej przedstawionej definicji euforii:

 • entuzjazm,
 • ferwor
 • uniesienie,
 • zachwyt,
 • ekstaza,
 • trans,
 • rozanielenie,
 • błogostan.

Euforię można również utożsamiać z:

 • oszołomieniem,
 • wariactwem.

Pochodzenie słowa euforia, czyli o etymologii

Euforia to rzeczownik rodzaju żeńskiego, który wywodzi się z greki. Termin jest efektem połączenia słów eu (które można tłumaczyć jako ‘dobrze’) oraz phero (rozumiane jako ‘trzymać się’).

Sklep Nadwyraz.com

Wyrazy pokrewne

 • Euforyk,
 • euforyczka,
 • euforycznie,
 • euforyczny,
 • euforyczna,
 • euforyczne.

Przykłady użycia słowa euforia w literaturze

„Jeśli jesteś i widzisz mnie – przebacz. Już nigdy, nigdy, nigdy” – szeptał w najwyższej ekstazie, w euforii graniczącej z niebytem, raczej z bytem wywróconym dnem do góry – to było niebo – niebo było tym naprawdę.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Pożegnanie jesieni

Wnet pojawiły się pierwsze podejrzane znaki, które napełniły nas przerażeniem i smutkiem. Zachowanie ojca zmieniło się. Szał jego, euforia jego podniecenia przygasła. W ruchach i mimice jęły się zdradzać znaki złego sumienia.

Bruno Schulz, Sklepy cynamonowe. Karakony

Układając plan zdobycia władzy nad ludźmi, nie był wcale w euforii. W oczach nie błyszczał mu obłęd, twarzy nie wykrzywiał grymas szaleństwa. Nie stracił przytomności. Miał umysł tak jasny i pogodny, że sam siebie zapytywał, dlaczego w ogóle tego pragnie.

Patrick Süskind, Pachnidło. Historia pewnego mordercy

Księgarnia Polszczyzna.pl

Przykłady użycia słowa euforia w prasie

Wynik 21 : 21 mógł zmienić Kisiel, ale trafił w słupek. Kontra Zagłębia, faul i rzut wolny. Do końca meczu pozostają 3 sek., rzuca Tomasz Kozłowski, a piłka trafia do siatki! Euforia na trybunach.

Michał Karpiński, Seria A piłkarzy ręcznych. Jak wygrywać, to jedną bramką, „Gazeta Wrocławska”, 2000

Kiedy minie pierwsza euforia, zaczyna się wspólne życie. Nie jesteście już najnowszą atrakcją towarzyską, macie za sobą pierwsze kłótnie i znacie już swoje przyzwyczajenia. Jednak na fali nieustających spotkań z pierwszego okresu zauroczenia nadal spędzacie ze sobą mnóstwo czasu.

Zuzanna Maj, Poszukiwaczka zaginionego „Cosmopolitan”, 2000

Przykłady użycia słowa euforia w tekstach piosenek

Dzisiejsza noc będzie kolejną piękną historią
Gotowi do walki
Witaj, euforio
Pozytywne słowa szybko się uwolnią
Gotowi do walki

Kamil Bednarek & Staff, Euforia, album: Oddycham, 2015

Niebo zaczyna się zlewać z ziemią w jeden kształt
Serotonina zapędza mnie bezwiednie w szał
Chcę to zatrzymać i nie chce, nawet nie wiem jak
Euforia

Pawbeats & Katarzyna Grzesiek, Quebonafide, Euforia, album: Utopia, 2014

Napisane przez

Absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa oraz filologii polskiej. Zakochana we Wrocławiu, literaturze i polszczyźnie. Na co dzień pracuje jako nauczycielka języka polskiego jako obcego i wychowawczyni świetlicy. W wolnych chwilach testuje miody, czyta książki i dzieli się swoją pasją do języka ojczystego.

X