fbpx

Euforia – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Co to jest euforia? Czy zawsze ma wydźwięk pozytywny? Jacy autorzy nie bali się omawianego słowa? Jakimi synonimami można zastąpić ten rzeczownik? To tylko część pytań – w artykule odpowiadamy na znacznie więcej!

euforia co to jest czym jest znaczenie słowa definicja słowa słownictwo euforii odmiana przykłady użycia wyrazy pokrewne wpadać w euforię hasło do krzyżówki inaczej słownik Polszczyzna.pl

Euforia – czy łatwo osiągnąć ten stan?

Euforia powstaje w efekcie uwalniania się dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. Chwilowe uczucie szczęścia jest wywoływane także przez odpowiednią dawkę endorfin. Te z kolei najczęściej dają o sobie znać po zainicjowanym wysiłku fizycznym, m.in. podczas sportu. Zdarza się też, że euforia to objaw niepokojący… Dlaczego szczęście może okazać się szkodliwe? Dowiecie się już za chwilę!

Sklep Nadwyraz.com

Euforia – co to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa

1Euforia – stan bardzo radosnego podniecenia, dobrego nastroju. Osoby, które w danej chwili przeżywają euforię, nierzadko mają świetny humor, są skore do żartów i pozytywnie wypowiadają się na temat poszczególnych sfer życia.

2Euforia to również stan pozornie nienagannego samopoczucia o podłożu chorobowym. Towarzyszy mu często nadpobudliwość. Ten rodzaj euforii można dostrzec m.in. u osób chorych na schizofrenię.


Euforia – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest euforia, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

Część z nich odnosi się do pierwszej przedstawionej definicji euforii:

 • entuzjazm,
 • ferwor
 • uniesienie,
 • zachwyt,
 • ekstaza,
 • trans,
 • rozanielenie,
 • błogostan.

Euforię można również utożsamiać z:

 • oszołomieniem,
 • wariactwem.

Pochodzenie słowa euforia, czyli o etymologii

Euforia to rzeczownik rodzaju żeńskiego, który wywodzi się z greki. Termin jest efektem połączenia słów eu (które można tłumaczyć jako ‘dobrze’) oraz phero (rozumiane jako ‘trzymać się’).

Wyrazy pokrewne

 • Euforyk,
 • euforyczka,
 • euforycznie,
 • euforyczny,
 • euforyczna,
 • euforyczne.

Przykłady użycia słowa euforia w literaturze

„Jeśli jesteś i widzisz mnie – przebacz. Już nigdy, nigdy, nigdy” – szeptał w najwyższej ekstazie, w euforii graniczącej z niebytem, raczej z bytem wywróconym dnem do góry – to było niebo – niebo było tym naprawdę.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Pożegnanie jesieni

Wnet pojawiły się pierwsze podejrzane znaki, które napełniły nas przerażeniem i smutkiem. Zachowanie ojca zmieniło się. Szał jego, euforia jego podniecenia przygasła. W ruchach i mimice jęły się zdradzać znaki złego sumienia.

Bruno Schulz, Sklepy cynamonowe. Karakony

Układając plan zdobycia władzy nad ludźmi, nie był wcale w euforii. W oczach nie błyszczał mu obłęd, twarzy nie wykrzywiał grymas szaleństwa. Nie stracił przytomności. Miał umysł tak jasny i pogodny, że sam siebie zapytywał, dlaczego w ogóle tego pragnie.

Patrick Süskind, Pachnidło. Historia pewnego mordercy

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia słowa euforia w prasie

Wynik 21 : 21 mógł zmienić Kisiel, ale trafił w słupek. Kontra Zagłębia, faul i rzut wolny. Do końca meczu pozostają 3 sek., rzuca Tomasz Kozłowski, a piłka trafia do siatki! Euforia na trybunach.

Michał Karpiński, Seria A piłkarzy ręcznych. Jak wygrywać, to jedną bramką, „Gazeta Wrocławska”, 2000

Kiedy minie pierwsza euforia, zaczyna się wspólne życie. Nie jesteście już najnowszą atrakcją towarzyską, macie za sobą pierwsze kłótnie i znacie już swoje przyzwyczajenia. Jednak na fali nieustających spotkań z pierwszego okresu zauroczenia nadal spędzacie ze sobą mnóstwo czasu.

Zuzanna Maj, Poszukiwaczka zaginionego „Cosmopolitan”, 2000

Przykłady użycia słowa euforia w tekstach piosenek

Dzisiejsza noc będzie kolejną piękną historią
Gotowi do walki
Witaj, euforio
Pozytywne słowa szybko się uwolnią
Gotowi do walki

Kamil Bednarek & Staff, Euforia, album: Oddycham, 2015

Niebo zaczyna się zlewać z ziemią w jeden kształt
Serotonina zapędza mnie bezwiednie w szał
Chcę to zatrzymać i nie chce, nawet nie wiem jak
Euforia

Pawbeats & Katarzyna Grzesiek, Quebonafide, Euforia, album: Utopia, 2014

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa oraz filologii polskiej. Zakochana we Wrocławiu, literaturze i polszczyźnie. Na co dzień pracuje jako nauczycielka języka polskiego jako obcego i wychowawczyni świetlicy. W wolnych chwilach testuje miody, czyta książki i dzieli się swoją pasją do języka ojczystego.

X