fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Bestii czy besti? Jak to zapisać? Poprawna forma

Bestia to wydawać by się mogło bardzo proste w zapisie słowo. Nie zawiera ani ó, ani ż, nie ma dwuznaków rz i ch, więc raczej niemożliwe jest popełnienie błędu. Jednak jak to bywa w wypadku słów, które w mianowniku liczby pojedynczej są zakończone na –ia, pojawia się problem jaką końcówkę zastosować w dopełniaczu, celowniku oraz miejscowniku. Czy powinno się tam znaleźć jedno czy dwa i? jak zatem będzie poprawnie? Bestii czy besti? Odpowiedź poniżej.

Bestii czy besti? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma bestii.

Bestii czy besti? Jak to zapisać? Poprawna forma

Słowo bestii, które jest formą rzeczownika bestia odmienioną w dopełniaczu, celowniku oraz miejscowniku, poprawnie zapisujemy przez -ii na końcu.

W zapisie rzeczownika bestii stosujemy podwójne i, ponieważ wyraz bestia pochodzi z języka łacińskiego, gdzie oznacza zwierzę (łac. bēstiae) .

W języku polskim zachowano pisownię w znacznym stopniu zgodną z oryginałem. Według zasad gramatyki języka polskiego, wyrazy obcego pochodzenia, które w mianowniku są zakończone na –ia,  po poddaniu ich deklinacji w dopełniaczu, celowniku oraz miejscowniku zapisujemy przez dwa -i na końcu.

Co oznacza słowo bestia? W polszczyźnie mianem bestii określa się dzikie i drapieżne, a co za tym idzie bardzo niebezpieczne zwierzę. Bestię stosuje się również jako określenie okrutnego i złego człowieka. Bestią określa się też postać jakiegoś fantastycznego stworzenia, na przykład smoka, lub innego potwora z mitów, legend i baśni.

W mowie potocznej czasami używa się określenia bestii w nieco żartobliwym tonie, gdy mówimy o człowieku, którego darzymy podziwem. Na pewno znacie takie zwroty jak cwana bestia, inteligenta bestia, zdolna bestia.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Bestii czy besti? Przykład z literatury

HARPAGON

Precz mi stąd zaraz, w tej chwili, bez tłumaczeń! Dalej, zabierać mi się z domu, ty arcyhultaju, ty urodzony wisielcze!

STRZAŁKA

na stronie

Nie widziałem w życiu takiej złej bestii, jak ten przeklęły starzec! Doprawdy, myślę czasem, że on ma diabła w sobie.

Molière (Molier), Skąpiec

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X