Falstart – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia
Termin falstart możemy czasem usłyszeć z ust komentatora, podczas oglądania i słuchania relacji z różnych zawodów sportowych jak na przykład biegi lub pływanie. Czym jest falstart? Z jakiego języka wzięło się to pojęcie? Wiadomości na ten temat znajdziecie w poniższym tekście.
Falstart – etymologia, czyli o pochodzeniu wyrazu
Językiem, z którego pochodzi wyraz falstart, jest język angielski. Falstart to połączenie angielskich słów false – 'fałszywy' – oraz start.
Falstart – co to jest? Co to znaczy? Definicja słowa
W języku polskim możemy spotkać dwie definicje falstartu:
1Przede wszystkim falstart jest słowem używanym w terminologii sportowej. Odnosi się do konkurencji w sportach, w których odbywa się ona na czas. W tym znaczeniu falstartem nazywamy przewinienie, które polega na tym, że jakiś zawodnik przedwcześnie, czyli przed sygnałem startu, rozpoczyna wyścig sportowy.
Popełnienie falstartu ma różne skutki, w zależności od danej dyscypliny sportowej. Może być to natychmiastowa dyskwalifikacja zawodnika lub drużyny, ostrzeżenie, po którym ponowne popełnienie falstartu skutkuje dyskwalifikacją albo inną karą nałożoną na zawodnika lub drużynę, na przykład odjęcie punktów.
2Ze słownictwa sportowego falstart trafił do codziennego języka. W znaczeniu potocznym falstart to określenie działania, które zakończyło się niepowodzeniem, ponieważ decyzja o jego rozpoczęciu została podjęta zbyt pochopnie, przez co zostało ono przeprowadzone za wcześnie, w nieodpowiednim czasie lub bez odpowiedniego przygotowania.
Falstart – połączenia wyrazowe
- Popełnić, odnotować, zanotować falstart.
Przykłady użycia wyrazu falstart w literaturze
Sensacją pierwszej kolejki Premiership był falstart mistrza. Manchester United zaledwie zremisował na własnym boisku z zeszłorocznym beniaminkiem Reading 0:0. W tarapatach były ekipy Arsenalu, Liverpooli i Chelsea, ale każda z nich ostatecznie pokonała rywala jedną bramką.
Falstart mistrza, „Gazeta Wrocławska”
Kandydat na burmistrza oplakatował miasto, nim oficjalnie rozpoczęto kampanię wyborczą. Czy to nie polityczny falstart?
Krzysztof Jarząb, Majstersztyk czy manipulacja?, „Gazeta Wrocławska”