fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Fordanser – kto to jest? Definicja i przykłady

Czy słyszeliście kiedyś o słowie fordanser? Czy wiecie, co ono oznacza? W tym artykule znajdziecie wyjaśnienie tego pojęcia.

fordanser kto to jest fordanserka kim jest definicja słowa znaczenie pytanie odpowiedź wyjaśnienie hasło pojęcie termin taniec pląs krzyżówka wyraz co znaczy słownik Polszczyzna.pl

Fordanser – co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa

Fordanserem nazywamy płatnego partnera do tańca, który świadczy swoje usługi w lokalach rozrywkowych. Fordansera lub fordanserkę można także wynająć jako osobę towarzyszącą na studniówkę czy wesele. Fordanserowi i fordanserce nie mogą być obce dobre maniery. Dawniej fordansera oznaczały również terminy żigolak i żigolo.


Fordanser a żigolo

Pierwotnie te dwa terminy były synonimami i używano ich wymiennie na określenie płatnego partnera do tańca. Jednak z czasem żigolak i żigolo nabrały negatywnego znaczenia, ponieważ zaczęły określać młodego mężczyznę świadczącego usługi seksualne starszym, bogatym kobietom.

Fordanser – wyrazy pokrewne

  • Fordanserka.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia słowa fordanser w literaturze

Blondynka przyjrzała się uważnie jego mocno znoszonemu ubraniu, rzednącym włosom, koloru włoskiego orzecha, z lekka kędzierzawym i rozdzielonym na środku głowy, wąskim ustom i silnie rozwiniętej szczęce dolnej.
— A pan już gdzie tańczył?
— Nie. To jest, tańczyłem, ale prywatnie. Nawet mówili, że dobrze…
— Ale gdzie? — obojętnie zapytał właściciel restauracji.
Kandydat na fordansera obrzucił smutnym wzrokiem pustą salę.
— W swoich stronach, w Łyskowie.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Kariera Nikodema Dyzmy

Rozpiera go energia. Wprowadza na rynek - własnego pomysłu i kroju - żakiety dla studentów. Wkrótce nosi je młodzież w całym kraju. Jednego dnia zdobywa tytuł najszybszego biegacza Norwegii. Drugiego angażuje się w reprezentacyjnym lokalu jako fordanser. Trzeciego dnia, kupując bilet do teatru, dowiaduje się, że zespół potrzebuje aktora - zgłasza się i zostaje przyjęty. Gra w kilku sztukach, ale furory nie robi.

Wojciech Markiewicz, Hansenów wyścigi z czasem, „Polityka”

Major – zeznał fordanser czystą polszczyzną - często przychodził na dansing do tego lokalu i zazwyczaj tańczył z panną Jakubowską, a on w tym czasie zabawiał na parkiecie jego żonę. W krytycznej chwili Jakubowska siedziała sama przy stoliku; gdy tańczący z żoną Stawiński zobaczył, że ktoś zbliża się do niej, zmienił się na twarzy, zostawił małżonkę i podbiegł do intruza.

Stanisław Milewski, Ciemne sprawy międzywojnia

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X