fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Dżakuzi czy jacuzzi? Która forma jest poprawna?

Tę nazwę znają chyba wszyscy. W języku polskim używamy jej w dwóch znaczeniach. Pierwsze to potoczne określenie wanien posiadających funkcję z hydromasażu, czyli rodzaju masażu wodnego. Drugie oznacza też samą kąpiel w takiej wannie. Jako że jest to słowo obcego pochodzenia, poprawna pisownia może nie być dla wszystkich taka oczywista jak mogłoby się to wydawać. Skąd pochodzi nazwa tej wanny i jak ją prawidłowo zapisać? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Jacuzzi czy dżakuzi - jak to zapisać? Jak się pisze? Poprawna forma. Słownik Polszczyzna.pl

Poprawna jest wyłącznie forma jacuzzi.

Dżakuzi czy jacuzzi? Jak to zapisać? Poprawna forma

Poprawną formą zapisu tego wyrazu jest jacuzzi. Jeżeli zaś chodzi o wymowę tego słowa, to wymawiamy [dżakuzi].

Słowo jacuzzi jest w języku polskim nieodmienne. We wszystkich przypadkach polskiej deklinacji, zarówno w liczbie pojedynczej jaki i liczbie mnogiej ma postać jacuzzi.

Jacuzzi jest słowem zapożyczonym z języka włoskiego. Nie jest jednak wyrazem o jakimś konkretnym znaczeniu. Nazwa ta pochodzi bowiem od nazwiska twórcy tego urządzenia. Roy Jacuzzi, bo o nim mowa, był Włochem, który wyemigrował do USA. W 1968 roku wynalazł i opatentował to urządzenie do kąpieli. Natomiast pierwsze jacuzzi zostało wyprodukowane w 1970 roku.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Jacuzzi stanowi  jedno z podstawowych urządzeń w spa. Jacuzzi często wchodzi w skład kompleksów basenowych oraz aquaparków. Dysze, będące elementem jacuzzi, z których pod dużym ciśnieniem wypływają strumienie wody, masują kąpiącą się osobę. Pozwala to zrelaksować i odprężyć się.

Dżakuzi czy jacuzzi? Przykłady zdań

    Przykłady z użyciem wierzę:

  • Koleżanki zmęczone po całym tygodniu postanowiły udać się do spa i wziąć kąpiel w jacuzzi.
  • Hotel oferuje dla swoich klientów takie usługi jak: jacuzzi, sauna, siłownia i basen.
  • Moje znajome małżeństwo planuje kupić sobie własne jacuzzi do wyposażenia łazienki.
  • Ta wanna posiada również funkcję jacuzzi.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X