Generyczny – czyli jaki? Definicja, przykłady użycia wyrazu
Przymiotnik generyczny jest dobrze znany wszystkim farmaceutom, gdyż to właśnie w tej dziedzinie nauki jest w powszechnym użyciu. Co oznacza słowo generyczny? Potrzebne wyjaśnienia znajdziecie w niniejszym artykule.
Generyczny – czyli jaki? Znaczenie wyrazu
W znaczeniu ogólnym generyczny to taki, który dotyczy całego zbioru osób, zjawisk lub rzeczy połączonych jakimiś wspólnymi cechami. Czymś generycznym może też być coś wzorowanego na innym, oryginalnym produkcie i funkcjonującego jako jego zamiennik. Nie oznacza to jednak, że jest to coś gorszego – rzecz generyczna nie jest podróbką ani imitacją.
Skonsultuj się z farmaceutą
Przymiotnik generyczny związany jest głównie z produkcją tzw. leków generycznych. Czym są owe leki?
Leki generyczne to znacznie tańsze odpowiedniki oryginalnych farmaceutyków. Mogą być one proponowane przez niektórych farmaceutów, a skorzystanie z propozycji kupienia leku generycznego jest możliwe szczególnie wówczas, gdy lek oryginalny należy do bardzo drogich preparatów.
Nie jest to bynajmniej w jakikolwiek sposób działanie na szkodę pacjentów. Należy mieć na uwadze to, że wszystkie leki generyczne, jeśli chodzi o dopuszczenie ich do użytku, podlegają takim samym przepisom jak leki oryginalne. Muszą więc obowiązkowo przejść odpowiednie procesy oceniające. Na podstawie tych badań ustala się bezpieczeństwo ich stosowania, skuteczność oraz jakość.
Mimo że lek generyczny stanowi odpowiednik leku oryginalnego, żeby mógł się nazywać generycznym, musi spełniać kilka istotnych warunków:
– powinien mieć taki sam skład (zarówno ilościowy, jak i jakościowy) substancji czynnych jak oryginalny produkt leczniczy,
– powinien występować w takiej samej formie (kapsułek, tabletek, syropu, leku wziewnego, itd.),
– jego działanie powinno przebiegać tak samo jak w przypadku oryginalnego medykamentu, dodatkowo działanie to musi zostać udowodnione badaniami.
Generyczny – przykłady użycia
- Grupy leków o podobnym działaniu mają często podobnie brzmiące nazwy generyczne.
- Spora część pacjentów decyduje się na zakup leków generycznych.
Generyczny – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
- Rodzajowy,
- standardowy,
- typowy,
- wymierny.
Generyczny – połączenia wyrazowe
- Generyczny model, przemysł,
- nazwa, fabryka generyczna,
- programowanie, rozwiązanie, użycie, znaczenie, typy generyczne,
- generyczny zamiennik,
- generyczne części zamienne, leki, preparaty, produkty.
Odmiana wyrazu generyczny
liczba pojedyncza | |
M. | generyczny generyczna generyczne |
D. | generycznego generycznej |
C. | generycznemu generycznej |
B. | generyczny generyczną generyczne |
N. | generycznym generyczną |
Ms. | generycznym generycznej |
W. | generyczny generyczna generyczne |
Przykłady użycia wyrazu generyczny w internercie
– Nie istnieją żadne przesłanki merytoryczne ani prawne ograniczające stosowanie leków generycznych. Dzięki wprowadzeniu odpowiedników na listę leków refundowanych maleją wydatki ponoszone przez pacjenta i płatnika publicznego na refundację, co zwiększa dostępność terapii. Każda zaoszczędzona w ten sposób kwota umożliwia objęcie refundacją nowej technologii medycznej – czytamy w stanowisku ekspertów.
Prof. Bralczyk: lepiej używać nazwy lek równoważny zamiast generyk, rynek zdrowia.pl
Przeprowadzone badania dowodzą, że skuteczność terapeutyczna leków generycznych jest porównywalna do oryginalnych. To ten sam lek. Podlega on takim samym procedurom kontroli jakości jak również tej samej weryfikacji skuteczności i bezpieczeństwa. […] Coraz częściej lekarze, mając odpowiednią wiedzę o działaniu konkretnych produktów leczniczych, decydują na przepisanie leków generycznych. Kierują się głównie niższym kosztem jaki będzie musiał ponieść pacjent.
Klaudia Kierzkowska, Leki generyczne (generyki) – skuteczność. Czym różni się lek oryginalny od generycznego?, poradnikzdrowie.pl
Cieszymy się, że dotrwałeś z nami do końca tej lektury! Zapraszamy do wypróbowania naszego internetowego narzędzia do poprawiania błędów w tekstach. Ponadto zachęcamy do zapoznania się z artykułami o poprawnej pisowni różnych słów. Czy zdarza Ci się wahać nad pisownią niektórych wyrazów? Przykładowo: napewno czy na pewno - razem czy osobno?, naprawdę czy na prawdę? A może po prostu czy poprostu? Czy znasz dobrze przypadki w języku polskim? Jeśli nie, nasz szczegółowy artykuł na ten temat z pewnością Cię zainteresuje. Życzymy miłej lektury!