fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Dżdżysty czy ddżysty? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

Słowo, które jest tematem poniższego tekstu poradnikowego, to przymiotnik, którym określa się deszczową pogodę. Problem w zapisie tego wyrazu stanowi to, czy powinna się tam pojawić podwojona głoska . O tym, która wersja pisowni jest poprawna, możecie przeczytać poniżej.

Dżdżysty czy ddżysty? Która forma jest poprawna?

Poprawną formą jest dżdżysty.

Dżdżysty czy ddżysty? Poprawna forma

Przymiotnik dżdżysty zawsze należy zapisywać przez podwójne na początku. Dżdżysty pochodzi od współczesnego czasownika dżdży (czyli pada deszcz), a także staropolskiej formy deżdż, który odmieniał się jako deżdżu. W trakcie rozwoju języka polskiego deżdż zmienił się w deszcz, a w języku polskim pozostał czasownik dżdży, będący słowem pochodzącym od staropolskiego deżdżu. Dźwięczne głoski pozostały wyłącznie w czasowniku dżdży i szczątkowo w wyrazach pochodnych od deżdżu.

Obecnie zastosowanie podwójnej spółgłoski w wyjątkowych wyrazach jest dopuszczalne w polszczyźnie, dlatego według ogólnych zasad współczesnej polszczyzny, dżdżysty musi być zapisywane zgodnie z tym jak został ukształtowany przez swoje uwarunkowanie historyczne.

Dżdżysty czy ddżysty? Już wiadomo!

Dżdżysty jest to przymiotnik, który oznacza deszczowy, pochmurny, słotny, z deszczem o drobnych kropelkach.  Zazwyczaj opisuje pogodę w ciągu danego dnia lub dłuższego okresu.

Dżdżysty czy ddżysty? Przykłady zdań

  • Uwielbiam dżdżystą pogodę.
  • Jest dżdżysty i chłodny wieczór, więc zrobiłam dla nas gorącą zupę.
  • Po tych męczących upałach, wreszcie pada deszcz. Dżdżysta pogoda ma się utrzymać przez cały tydzień.
  • Moja siostra spotkała się ze swoimi koleżankami w to dżdżyste popołudnie.

Księgarnia Polszczyzna.pl
Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.